Endometriomaların histokimyasal (PAS, van Gieson) ve immünhistokimyasal (vimentin, NSE, SYN, PGP9.5, p53, c-Kit) boyanma özelliklerinin normal over dokusu ve nonendometriotik ovarian kistlerle karşılaştırılması
Comparısıon of endometrıoma's hystochemıstry and ımmunohystochemistry staining patterns with that of normal ovarıan tıssue and nonendometrıotıc ovarıan cysts
  1. Tez No: 307565
  2. Yazar: FATMA TANILIR ÇAĞIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Endometriumun glandüler doku ve stromasının uterus dışında yer alması olarak tanımlanan endometriozis genel kadın populasyonunun %5-15, infertilite nedeni ile araştırılan kadınların %40'nı oluşturan çok yaygın bir hastalıktır. Pelvik organlar içinde endometriozisten en fazla etkilenen organ overdir. Overde endometrioma denen endometriozisli hastaların %14-44'ünde tespit edilen kan ve hemosiderinle dolu ovarian kitlelere neden olur. Bu kitleler malign olmamasına rağmen hücre üremesi ve invazyon göstermesi, programlı hücre ölümünde duyarlılığın azalması ve apopitozise direnç nedeniyle malign bir potansiyel gösterir. Bu çalışmamızda cerrahi olarak uzaklaştırdığımız endometriomalarda premalign ve malign sürece giriş ile ilgili ipuçları araştırdık. Endometrioma dokusunun çeşitli immunhistokimyasal boyalarla boyanarak normal over dokusundan ve nonendometriotik kist dokularından histolojik sapmalarının olup olmadığını p53 ve c-Kit antikorları kullanılarak malignite potansiyeli taşıyıp taşımadığı tespit edilmeye çalışıldı.Bu çalışmada, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı jinekoloji polikliniğine başvuran ve operasyon planlanıp, hastaneye yatırılıp laparoskopi veya laparotomi yapılan, sonrasında patoloji sonucu endometrioma tanısı konan 20 hasta , yine jinekoloji polikliniğine başvuran over kisti tanısı konan ve ovarian patolojisi olmayıp total abdominal histerektomi+bilateral salpingooferektomi planlanıp, hastaneye yatırılıp laparoskopi veya laparotomi yapıldıktan sonra patoloji sonucu seröz kistadenom tanısı konan 10 hasta ,müsinöz kistadenom tanısı konan 10 hasta ve normal over dokusuna sahip 10 hasta olmak üzere toplam 30 hasta kontrol grubu olarak alındı. Malign ovarian patolojisi olan, endometrium kanser patolojisi olan, serviks kanser patolojisi olan ve postmenapozal yaş grubunda olan hastalar çalışma dışı bırakıldı.2009-2011 yılları arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalına başvurup opere olmuş hastaların patolojik doku örnekleri rutin histopatolojik doku takip işlemlerinden geçirildikten sonra parafin bloklara gömüldü.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is defined as the presence of normal endometrial glands and stroma abnormally implanted in locations other than the uterine cavity. Endometriosis occurs in 5-15% of women in the general population, and in 40% of women investigated for the etiyology of infrtility. The most commonly affected pelvic organs from the endometriosis are the ovaries. In 14-44% of patients endometriosis results in ovarian cysts including blood and hemosiderin-laden macrophages. Although these cysts are not malignant, some charactheristics of them such as dissemination, accelerated cell growth and resistance to apopitosis suggest a possible malignant transition. In this study, we searched for the tips suggesting malignant transition in the surgically removed endometriomas. The objective of this study was to evaluate, the presence of histologic deviations of endometrioma from the normal ovarian tissue and nonendometriotic ovarian cysts by immunohystochemistry and malignant transition potential of endometrioma by using p53 and c-Kit antibodies.In this study, 20 patients who had undergone surgery at the Obstetrics and Gynecology Department of the Inonu University Faculty of Medicine and surgically and histologically diagnosed as endometrioma during the period of 2009 to 2011 were sellected for patient group. Control group included 30 patients consisting of 10 patients with histologically confirmed serous cystadenoma, 10 patients with mucinous cystadenoma and 10 patients with normal ovary. Postmenapousal women and patients with ovarian, endometrial or cervical cancers were excluded from the study. After surgical removal, all the specimens were fixed in 10% neutral buffered formalin for _18?24 h, processed and embedded in parafin according to a standard protocol.