Aort yetmezliğinde desendan aortadaki diyastolik geri akım ile aort yetmezliği ciddiyeti arasındaki ilişki
  1. Tez No: 491754
  2. Yazar: BELMA UYGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OMAÇ TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Aort yetmezliğinin konvansiyonel olarak ekokardiyografik parametreler destekleyici bulgular, spesifik bulgular ve kantitatif bulgular olarak ayrılabilir. Bunlar içerisinde kantitatif bulgular AY ciddiyetini değerlendirmede en doğru bilgileri sağlar. Fakat bu yöntemler zor ve zaman alıcıdır. Çalışmamızın amacı günlük pratikte daha kolay ve kısa sürede uygulanabilir yeni bir ekokardiyografik parametre elde etmekti. Yöntem: Çalışmaya 18'i ciddi, 19'u orta derecede aort yetmezliği tanısı almış toplam 37 hasta alındı. Dahil edilen hastalar yaş, cinsiyet, sol ventrikül çapları ve sol ventrikül sistolik fonksiyonları ve nabız basınçları açısından benzerdi. Tüm hastalara ekokardiyografi ile standart görüntü pencerelerinden ölçümler yapıldı ve kayıtlar alındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların tümünün regürjitan volümü, regürjitan fraksiyonu, EROA'sı, vena kontrakta genişliği ve AY jeti ile LVOT çapının birbirine oranı hesaplandı. Subkostal pencereden abdominal aorta geri akım varlığı açısından değerlendirildi. Suprastermal pencereden desendan aortaki ileri ve geri akım süreleri ve birbirine oranları, ileri ve geri akımın TVI'ları ve birbirine oranları, geri akımın pik akselerasyon süresi ve dP/dt değerine bakıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastalar yaş, cinsiyet, sol ventrikül çapları ve sol ventrikül sistolik fonksiyonları ve nabız basınçları açısından benzerdi. Çalışma hastalarının 16'sı kadın, 21'i erkekti. Ortalama yaşları 46.5'ti. Çalışma hastalarının toplamına bakıldığında %54.1 dejeneratif, %37.8 fibrotik ve %8.1 oranında da biküspit aort kapak çalışmaya dahil edildi. Orta ve ciddi AY grubunda kapak tipi açısından istatistiksel bir fark yoktu. Çalışmaya alınan tüm hastaların desendan aortada geri akımı mevcuttu. Ciddi AY olan hastaların hepsinde diyastol boyunca geri akım vardı. Fakat orta derecede AY'si olan hastaların sadece %10.6'sında diyastol boyunca geri akım mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objective: The quantitative parameters which are used to assess the severity of aortic regurgitation (AR) provide the most accurate information whereas these parameters are difficult and time-consuming. The aim of this study was to get a practical parameter to use in daily practice for assessing the severity of aortic regurgitation. Methods: The study was an observational cohort study on diagnostic accuracy of severity of aortic regurgitation. Thirty-seven patients with aortic regurgitation determined by quantitative parameters (18 patients with severe aortic regurgitation and 19 patients with moderate aortic regurgitation) were included in this study. Each patient's diastolic flow pattern in the descending aorta was examined by pulsed wave Doppler. Systolic and diastolic flow time-velocity integral (TVI), TVI time, systolic and diastolic TVI ratio in the descending aorta were evaluated. In addition to these parameters, dP/dt, peak acceleration time and end-diastolic flow velocity in the diastolic flow were determined. We investigated whether there a significant difference between two groups or not. Receiver operating characteristic (ROC) analysis was used to determine the optimal cut-off values of echocardiographic parameters which were used to identify the severity of aortic regurgitation. Results: The study population was composed of 16 female and 21 male patients. Their mean age was 46.5 years.