Hiperbarik ve izobarik bupivakainle spinal anestezi sonrası hipotansiyon riskinin belirlenmesinde kalp hızı değişkenliğinin kullanımı
Use of heart rate variability in determining hypertension risk after spinal anesthesia with hyperbaric and isobaric bupivacaine
- Tez No: 491794
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Kalp hızı değişkenliği otonom sinir sistemi aktivitesinin dolyalı bir göstergesidir ve spinal anesteziye bağlı hipotansiyonun tahmininde yardımcı olabilir. Kalp ritmi değişkenliği analizinin tahmin değerini ve hiperbarik bupivakainle plain bupivakainin kalp hızı değişkenliği üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Etik komite onayı alınıp hastalar bilgilendirildikten sonra spinal anestezi altında çeşitli cerrahi girişim uygulanması planlanan ardışık 60 ASA I-II hasta çalışmaya alındı. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrıldı: Grup I (n = 30)'e 15 mg (3 mL) hiperbarik bupivakain, Grup H'ye 15 mg (3 mL) plain bupivakain verildi. Hemodinamik parametreler spinal anestezi öncesi ve sonrasında ise 30 dakika boyunca kaydedildi. Kalp ritmi değişkenliği 3 dönemde gerçekleştirildi: cerrahinin uygulanacağı gün, sıvı yüklendikten sonra, spinal injeksiyondan 20 dakika sonra. Hipotansiyon insidansı (Hipotansiyon sistolik arter basıncının 90 mm Hg'nın altına düşüşü veya bazal değerden % 20'den daha fazla düşüş olması olarak tarif edildi) ve kalp ritmi değişkenliği ile korelasyonu araştırıldı. Bulgular: Grup I ve H'nin hipotansiyon insidansları sırasıyla % 26.6 ve % 23.3'tü ve iki grup arasında fark yoktu. Kalp hızı değişkenliği ve spinal anesteziye bağlı hipotansiyon arasında bir korelasyon bulamadık. Spinal injeksiyondan 20 dakika sonra hiperbarik bupivakainle HF değerlerinde ciddi bir artış olduğunu fakat plain bupivakainle olmadığını gözlemledik. Spinal anesteziden 20 dakika sonra LF:HF oranında her iki grupta da hiperbarik bupivakainle daha belirgin olmak üzere ciddi bir azalma olduğunu gözledik. Sonuç: Kalp ritmi değişkenliği analizinin spinal anesteziye bağlı hipotansiyonun tahmininde yardımcı olmayabileceği sonucuna vardık. Hiperbarik ve plain bupivakain arasında hipotansiyon insidanslarında bir faklılık olmadığını gösterdik.
Özet (Çeviri)
Aim: Heart rate variability is an indirect measure of otonomic nervous system activity and may be helpful to predict spinal anesthesia induced hypotension. We aimed to investigate predictive value of heart rate variabilty and to compare effects of hyperbaric bupivacaine with plain bupivacaine on heart rate variability. Materials and Methods: After ethic committe approval and patient informed consent 60 ASA I-II consequetive patients schedelud for various elective surgery under spinal anesthesia were enrolled in this prospective randomize study. Patients were randomly assigned to 2 groups: group I (n=30) received 15 mg (3 mL) hyperbaric bupivacaine and group II (n=30) received 15 mg (3 mL) plain bupivacaine. Hemodynamic parameters were recorded before and after spinal anesthesia over 30 minutes. Heart rate variability analyses were performed at three time points: on the day of surgery, after volume loading and 20 minutes after spinal injection. LF, HF values and LF:HF ratio were recorded. The incidences of hypotension (Hypotension was defined as systolic blood pressure < 90 mmHg or % 20 of baseline) and correlation with HRV in both groups were investigated. Results: The incidence of hypotension was 26.6% and 23.3% in Group I and II respectively and there was no difference between two groups. We didn't find any correlation between heart rate variabilty and spinal anesthesia induced hypotension. We observed significant increase on HF values with hyperbaric bupivacaine but not with plain bupivacaine twenty minutes after spinal injection. LF:HF ratio was significantly decreaesed twenty minutes after spinal anesthesia in two groups but it is more pronounced with hyperbaric bupivacaine. Conclusion: We concluded that heart rate variabilty analyse may not be helpful for prediction of spinal anesthesia induced hypotension. We demonsrated that there was no difference between hyperbaric and plain bupivacaine on incidence of hypotension.