Orta ve yüksek olasılıklı koledokolitiazis hastalarında endosonografi'nin rolü
The role of endosonography in moderate and high probability pati̇ents of coledocolithiasis
  1. Tez No: 491806
  2. Yazar: RASİM EREN CANKURTARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZAHİDE ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Koledokolitiazis, ana safra kanalında safra taşı varlığıdır. Genellikle semptomatik olarak ortaya çıkan ve hospitalizasyon gerektiren bir klinik durumdur. Koledokolitiazis seyrinde akut pankreatit, kolanjit, obstruktif sarılık ve sekonder bilier siroz gibi mortalite ve morbiditeyi arttıran komplikasyonlar görülebilmektedir. Bu nedenle koledokolitiazisli hastaların erken tanı ve tedavisi hayati önem taşımaktadır. Koledokolitiazis tanısında günümüzde birçok görüntüleme yöntemi kullanılmaktadır. EUS son yıllarda koledokolitiazis şüphesi olan hastalarda yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. 'American Society for Gastrointestinal Endoscopy' (ASGE) 2010 yılında hangi görüntüleme yönteminin ne zaman tercih edilmesi gerektiğiyle ilgili bir kılavuz yayınlamıştır. Bu kılavuza göre koledokolitiazis şüphesi olan hastalar yüksek, orta ve düşük olasılıklı olarak 3 guruba ayrılmıştır. Bu çalışmada orta ve yüksek olasılıklı koledokolitiazis hastalarında EUS'un rolünü ve tanısal etkinliğini saptamayı amaçladık. Bu çalışmaya Ağustos 2015-Ağustos 2016 tarihleri arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'ne başvuran, koledokolitiazis açısından orta ve yüksek risk taşıyan 229 hasta dahil edildi. EUS ve/veya ERCP yapılan hastaların sonuçları retrospektif olarak hastane kayıt sisteminden incelendi. Çalışmaya 129 kadın, 100 erkek olmak üzere toplam 229 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 62,8'dir. Orta risk gurubundaki hasta sayısı 77 iken, yüksek risk gurubundaki hasta sayısı 152'dir. EUS'ta koledok taşı saptanan hastalar aynı seansta ERCP'ye alınmıştır. Taş saptanmayan hastalardan 7'sine yüksek klinik şüphe nedeniyle ERCP yapılmıştır. Geri kalan hastaların ise takiplerindeki 6 aylık klinik ve biyokimyasal tetkikleri incelenmiştir. Bizim çalışmamızda EUS'in koledok taşı saptmada sensitivitesi %89.2, spesifitesi %94.6, pozitif prediktif değeri %95.6, negatif prediktif değeri %86.9 olarak saptanmıştır. EUS koledokolitiazis şüphesi olan hastalarda hem tanı değeri yüksek olması hem de non invaziv bir tanı yöntemi olması sebebiyle günümüzde tanısal ERCP'nin yerini almaktadır. Gereksiz ERCP işlemlerini azaltması da EUS'un en önemli tercih sebeblerinden birisidir.
Özet (Çeviri)
Choledocholithiasis is the presence of gallstones in the common bile duct. That's usually a symptomatic clinical condition requiring hospitalization. Complications such as acute pancreatitis, cholangitis, obstructive jaundice and secondary biliary cirrhosis may increase mortality and morbidity in the course of choledocholithiasis. Early diagnosis and treatment of patients with choledocholithiasis are therefore of critical importance. Many imaging modalities are currently used for the diagnosis of choledocholithiasis. EUS has been widely used in patients with suspected choledocholithiasis in recent years. In 2010, the American Society for Gastrointestinal Endoscopy (ASGE) published a guideline on which imaging modalities should be preferred. According to this guideline, patients with suspected choledocholithiasis were divided into three groups of high, moderate and low probability. In this study, we aimed to determine the role and diagnostic efficiency of EUS in patients with moderate to high-grade choledocholithiasis. A total of 229 patients with moderate and high-risk choledocholithiasis were included in this study between August 2015 and August 2016, referred to the Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education and Research Hospital Department of Gastroenterology. The results of EUS and / or ERCP patients were reviewed retrospectively from the hospital registry system. A total of 229 patients, 129 female and 100 male, were included in the study. The average age of the patients is 62,8. While the number of patients in the middle risk group is 77, the number of patients in the high risk group is 152. Patients in whom choledocholithiasis was detected in EUS were taken from the same seansta ERCP. Seven patients underwent ERCP due to high clinical suspicion in patients without choledocholithiasis in EUS. The other patients were followed for 6 months of follow-up clinical and biochemical tests. In our study, sensitivity, specificity, positive predictive value, and negative predictive value were 89.2%, 94.6%, 95.6%and 86.9%, respectively. EUS takes place the diagnostic ERCP because of its high diagnostic value and its noninvasive diagnostic method in patients with suspected choledocholithiasis cases. Reducing unnecessary ERCP is also one of EUS's most important reasons for preference.