Atmosferik soğuk plazma uygulamasının peritoneal adezyonun önlenmesi üzerine etkinliğinin araştırılması
Investigation on efficacy of atmospheric cold plasma application for the prevention of peritoneal adhesion
  1. Tez No: 491807
  2. Yazar: UĞUR GÖKÇELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET GÖKÇELLİ U. (2017), ATMOSFERİK SOĞUK PLAZMA UYGULAMASININ PERİTONEAL ADEZYONUN ÖNLENMESİ ÜZERİNE ETKİNLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI Tıpta Uzmanlık Tezi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Sağlık Uygulama Ve Araştırma Merkezi, Genel Cerrahi Kliniği, İzmir AMAÇ: Abdominopelvik operasyonlardan sonra peritoneal adezyon (PA) oluşumu son derece yaygındır. İskemi, enfeksiyon, kanama gibi faktörlerin neden olduğu patolojik yara iyileşmesi sonucu PA ortaya çıkmaktadır. Atmosferik basınçlı soğuk plazma (ABSP)' nın ise bu faktörlere karşı etkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada ABSP' nin PA'nın önlenmesi üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada 16 adet CD-1 erkek fare kullanıldı. Denekler rastgele olarak iki gruba ayrıldı. Tüm deneklerde çekumda serozal abrazyon ve sağ alt kadrandan pariyetal periton eksizyonu yapılarak adezyon modeli oluşturuldu. Adezyon önleyici bir yöntem uygulanmayanlar Grup I (kontrol grubu) olarak belirlendi. Grup II (plazma grubu)' de ise adezyon modeli oluşturulan alanlara operasyon sırasında 60' ar saniye ABSP uygulandı. Postop 10. gün tüm denekler sakrifiye edildi. Deneklerin tamamında adezyon modeli oluşturulan alanlara makroskopik Knigtly ve Linsky adezyon sınıflamaları yapıldı. Model oluşturulan alanlar bütün olarak eksize edildi ve mikroskopik Zühlke sınıflamasının değerlendirilmesi için patoloji laboratuvarına gönderildi. Sınıflandırma puanları istatistiksel analiz (Mann Whitney-U-test) ile değerlendirildi. BULGULAR: Grup I' de çekuma ait Knightly, Linsky ve Zühlke sınıflamalarının ortalama puanları sırasıyla 2,6; 2,1 ve 2,6 idi. Grup II' de ise ortalama puanlar 0,5; 1,1 ve 1,3 olarak tespit edildi. Buna göre Knightly ve Zühlke sınıflama puanları arasındaki fark Grup II lehine istatistiksel olarak anlamlı bulundu (sırasıyla p=0,015; p=0,018). Grup I' de pariyetal peritona ait Knightly, Linsky ve Zühlke sınıflamaları ortalama puanları sırasıyla 3,3; 3,8 ve 3,4 idi. Grup II' nin ortalama puanları ise 1,6; 1,3 ve 1,5 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GÖKÇELLİ U. (2017), INVESTIGATION ON EFFICACY OF ATMOSPHERIC COLD PLASMA APPLICATION FOR THE PREVENTION OF PERITONEAL ADHESION Dissertation, Health Sciences University Izmir Bozyaka Health Practice and Research Center, General Surgery Clinic AIM: Formation of peritoneal adhesion (PA) is extremely common after abdominopelvic operations. PA emerges as pathological wound healing caused by numerous factors such as ischemia, infection, bleeding. Atmospheric pressure cold plasma (APCP) is known to be effective against those factors. In this study, we aimed to investigate the effect of APCP on prevention of PA. MATERIALS AND METHODS: Sixteen CD-1 male mice were used in the present study. Subjects were randomly divided into two groups. All subjects had serosal abrasion on cecum and an excision model was created by excision of the parietal peritoneum in the lower right quadrant. Group I was determined as control group in which any anti-adhesion method was utilized. In Group II (plasma group), APCP was applied to the areas where the adhesion model was created during the operation for 60 seconds. All subjects were sacrificed on postop day 10. Adhesion level and area were macroscopically evaluated with Knigtly and Linsky scoring. Tissues, on which adhesion were formed, were excised and assessed microscopically using Zühlke scoring method. Evaluation scores were assessed by statistical analysis (Mann Whitney-U-test). RESULTS: The mean scores of Knightly, Linsky and Zühlke classification of cecum were determined as 2.6; 2.1 and 2.6, respectively in Group I. The mean scores were determined as 0.5; 1,1 and 1,3, respectively in Group II. Difference between Knightly and Zühlke classification scores were statistically significant in favor of Group II (p = 0,015, p = 0,018, respectively). The mean scores of Knightly, Linsky and Zuhlke classifications of parietal peritoneum were 3,3; 3.8 and 3.4, respectively in Group I. The mean scores of Group II were 1,6; 1,3 and 1,5.