Terapötik hipotermi uygulanan hipoksik iskemik ensefalopatili yenidoğanların böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Assessment of renal function in newborns with hypoxic ischemic encephalopathy who were treated with therapeutic hypothermia
  1. Tez No: 491812
  2. Yazar: DİLEM ERİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR CÖMERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve​ Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Terapötik Hipotermi Uygulanan Hipoksik İskemik Ensefalopatili Yenidoğanların Böbrek Fonksiyonlarının Değerlendirilmesi Giriş Sistemik hipoksemi ve serebral kan akımında azalma HİE'ye neden olabilir. Orta ve ağır HİE'li bebeklerde beyin hasarını azaltabilmek için terapötik hipotermi tedavisi uygulansa da bu bebekler ABH oluşumu açısından da yüksek riskli durumdadırlar. Term asfiktik bebeklerde ABH tanımı ile ilgili farklı görüşler olsa da, ABH görülme sıklığının oldukça yüksek olduğu bildirilmektedir. Biz de bu tez çalışmasında yenidoğan yoğun bakım ünitesinde terapötik hipotermi uygulanmış olan orta ve ağır hipoksik iskemik ensefalopatili bebeklerde yaşamlarının 1. haftası süresince böbrek fonksiyonlarını ve ABH'yi değerlendirmeyi amaçladık. Materyal Metod Çalışmamızda Süleymaniye Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne Temmuz 2012-Temmuz 2016 tarihleri arasındaki 4 yıllık süre içerisinde hipoksik iskemik ensefalopati tanısı ile yatırılan ve terapötik hipotermi uygulanan 58 yenidoğan retrospektif olarak değerlendirildi. Olguların prenatal, natal ve postnatal öyküleriyle birlikte, doğum sonrası ilk 7 günlük süre içindeki böbrek fonksiyonları (serum üre, Cr düzeyleri, GFR, serum Cr düşüş oranı), idrar çıkışı, vücut ağırlığı değişimi, sıvı tedavisi gibi parametrelerin terapötik hipotermi uygulaması sırasındaki ve sonrasındaki değişimleri incelendi. ABH'yi öngörmede postnatal 1, 3, 5 ve 7. günlerdeki serum kreatinin cut-off değerleri hesaplandı. Postnatal 1-3. gün, 1-5. gün ve 1-7. günler arasındaki serum kreatinin düzeyindeki düşüş miktarının ABH'yi göstermedeki tanı değeri ROC analizi ile incelendi. Klinik özellikler ve demografik özellikler ile mortalite ilişkisi araştırıldı. Hastalar akut böbrek hasarı (ABH) olan ve olmayanlar olarak iki gruba ayrıldı ve bu iki grup istatistiksel olarak karşılaştırıldı. ABH olan gruba 5. ve 7. gün serum kreatinin (sCr) değeri 0.6mg/dl'nin üzerinde olan bebekler ve 5. günde sCr 0.6mg/dl'nin altında olan ancak 7. günde sCr 0.6mg/dl'nin üzerinde olan bebekler dahil edildi. ABH olmayan gruba ise postnatal 5. ve 7. günde sCr düzeyi 0.6 mg/dl ve altında olanlar ve 5. günde sCr 0.6'nın üzerinde olan ancak 7. Günde sCr 0.6'nın altında olan bebekler dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hipoksik iskemik ensefalopatili yenidoğanlardan elde edilen veriler elektronik ortama aktarılarak SPSS 18.0 istatistik programında analiz edildi. Değerlendirme ve analizlerde elde edilen verilere ait tanımlayıcı değerler özelliklerin tipine bağlı olarak frekans (sayı ve %), ortalama ve standart sapma (SD) olarak verildi. ABH tanısı ve mortalite ile ilişkili faktörler değişken tipine ve değişkenlerin dağılım şekline bağlı olarak ki-kare testi, independent samples t-test, mann-whitney U test kullanıldı. ABH tanısında kreatinin başarısı ROC eğrisi analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Assessment of Renal Function in Newborns with Hypoxic Ischemic Encephalopathy who were treated with Therapeutic Hypothermia Systemic hypoxemia and reduced cerebral blood flow may lead to Hypoxic Ischemic Encephalopathy (HIE). While newborns with moderate or severe HIE can be treated with therapeutic hypothermia in order to minimize brain injury, they are also at high risk of developing Acute Kidney Injury (AKI). Although there are different opinions regarding the definition of AKI in term asphyxiated infants, it has been reported that the incidence of AKI is very high. In this retrospective study, we aimed to evaluate renal functions and AKI during the first week of life in infants with moderate to severe hypoxic ischemic encephalopathy who had undergone therapeutic hypothermia. Method We retrospectively evaluated medical records of 58 newborn infants with hypoxic ischemic encephalopathy who were treated with hypothermia in Süleymaniye Maternity Children's Hospital, Neonatal Intensive Care Unit (NICU) between July 2012 and July 2016. The changes in parameters such as renal function (serum urea, creatinine level [Cr], glomerular filtration rate [GFR], rate of decline of serum creatinine), urine output, body weight change, fluid treatment in the first 7 days postpartum with and after therapeutic hypothermia were evaluated along with prenatal, natal and postnatal history. In order to predict AKI, serum creatinine cut-off values were calculated at postnatal days 1, 3, 5 and 7. The diagnostic value of the rate of decline in serum creatinine level at postnatal days 1 to 3, 1 to 5 and 1 to 7 in predicting AKI were assessed by ROC analysis. The relation of clinical features and demographic characteristics with mortality were evaluated. Infants were divided into two groups as; infants with AKI and infants without AKI. These two groups were statistically compared. Infants with serum creatinine (sCr) values above 0.6 mg/dl on days 5 and 7 and those with a serum creatinine lower than 0.6 mg/dl on day 5 but greater than 0.6 mg/dl on day 7 were included in AKI group. Infants with a sCr level of 0.6 mg/dl on postnatal days 5 and 7 and infants with a sCr greater than 0.6 mg/dl on day 5 but below 0.6 mg/dl on day 7 were included in non-AKI group. Data collected from the records of the infants with hypoxic-ischemic encephalopathy included in the study were transferred to a computerized system and analyzed with the SPSS 18.0 statistical program. Descriptive values of the data obtained by the evaluations and analyzes were given as frequency (number and percentage), mean and standard deviation (SD) depending on the type of properties. Depending on the variable type and distribution of variables, the chi-square test, independent samples t-test and mann-whitney U test were used for evaluating factors associated with AKI diagnosis and mortality. The sensitivity of sCr in diagnosis of AKI was assessed by ROC curve analysis. Statistical significance level was accepted as a p value