The principle of subsidiarity: Philosophical grounds and its application in ec
Sübsidiarite ilkesi: Felsefi temelleri ve at'de uygulaması
- Tez No: 491815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE IŞIL KARAKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sübsidiarite ilkesi Avrupa Topluluğunda merkez Brüksel organları ile üye ülkeler arasındaki anayasal yetki dağılımını düzenlerken bir yandan da uluslararası antlaşmalar çerçevesinde uluslarüstü yetki devrinin ve ülkesel yetkinin karşılaştığı ve çatıştığı alanları belirlemektedir. Felsefi temelleri ile Avrupa Topluluklarının siyasal ve hukuksal hedefleri arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Entegrasyon ve hukukun ilerlediği nokta açısından bu ilkenin uygulanması zorlaşmaktadır. Avrupa Adalet Divanı bu nedenle bu ilkeye dayalı bir hüküm hiç kurmamıştır.
Özet (Çeviri)
The principle of subsidiarity is an instrument which designs the shift of paradigm between central“Brussels institutions”and the member states at the meeting point and clashing point of supranational powers and national competence. The philosophical grounds and the political-legal prospects are inconsistent. At a stage where the integration and legal structuring developed, it becomes difficult for this principle to be applied. The European Court of Justice has not yet given a judgement on grounds of this principle.