Total kalça protezi uygulamalarında kısa femoral stem kullanımı: Klinik ve radyolojik sonuçların değerlendirilmesi
Short femoral stem in total hip arthroplasty: Evaluation of clinical and radiographical results
  1. Tez No: 491818
  2. Yazar: FATİH BARÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALIM ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş: Kısa femoral stemli total kalça protezi, özellikle proksimal femur kitlesinin korunması, kolay ve etkili femoral komponent revizyonu, proksimal – distal uyumsuzluğu ve daha az invazif yaklaşımlar ile uyum sorunlarının çözülmesi için ortaya çıkmış ve uygulanmaya başlanmıştır. Biz çalışmamızda kısa femoral stemin uygulandığı hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarını ve gelişen komplikasyonları inceledik. Yöntem: Kliniğimzde yapılan kısa femoral stemli total kalça protezi ameliyatlarından önce ve sonra hastaların klinik ve radyolojik değerlendirmeleri yapıldı. Üç farklı kısa femoral stem modeli kullanıldı. Klinik değerlendirme için ameliyat öncesinde ve poliklinik kontrolünde Harris kalça skorlaması kullanıldı. Radyografik olarak hastaların hem aynı hem karşı taraf femoral offsetleri ameliyat öncesinde ve sonrasında ölçüldü, ölçümler arasındaki fark değerlendirildi. Takip grafilerinde gevşeme ve migrasyon bulguları değerlendirildi. Gelişen komplikasyonlar ve ön uyluk ağrısı not edildi. Bulgular: Aralık 2013 – Ekim 2017 arasında 89 hastaya uygulanan 97 kısa femoral stemli total kalça protezi ameliyatı çalışmaya alındı. Ortalama takip süresi 26 ay (2-48 ay) olarak kaydedildi. Hastaların ameliyat sonrası Harris kalça skorlarında (83,6) öncesine göre (40,4) artış görüldü. Bu artış 54 yaştan büyük hastalarda anlamlı olarak daha yüksek olarak bulundu. Femoral offset değişikliği ile Harris kalça skorları arasında ilişki bulunamadı. Hiçbir hastada radyolojik gevşeme veya migrasyon bulgusu saptanmadı. Yedi hastada komplikasyon (üç implantasyon sırasında kırık, iki postoperatif asetabular cup gevşemesi, bir femur şaft kırığı, bir yara yeri drenajı) görüldü. Dört hastada ön uyluk ağrısı görüldü. Sonuç: Total kalça artroplastisinde kısa femoral stem kullanımının klinik ve radyolojik sonuçları ortalama yaklaşık iki yıllık takip sonrasında mükemmel görünmektedir. Az sayıda ve giderilebilir komplikasyonlar görülmüştür. Bu nedenle kalça artroplastisi uygulanacak hastalarda iyi bir alternatiftir.
Özet (Çeviri)
Background: Short femoral stem total hip arthroplasty have been emerged as an option and used based on such problems as conservation of proximal femoral mass, easy and effective femoral component revision, proximal – distal mismatch and compatibility with less invasive approaches. In this study, we investigated clinical and radiographical results and complications occured in patients which short stem was used. Methods: Clinical and radiological assessment of patients with short femoral stem total hip replacement was made before and after surgery. Three different short femoral stem models (Mathys Optimys, Implantcast Aida, Smith&Nephew SMF) were used. Harris Hip Scoring System was used before surgery and at outpatient control for clinical evaluation. Radiological assessment was done with femoral offset measurement before and after surgery both for ipsilateral and contralateral hips, and differences were measured. At follow-up X-rays, migration and loosening analyses were made. Complications and anterior thigh pain were noted. Results: 97 short stem total hip arthroplasty procedures for 89 patients were included between December 2013 and October 2017. Mean follow-up duration was 26 months (2-48 months). Postoperative Harris hip scores (mean 83,6) were increased according to pre-operative scores (mean 40,4), which was more significant for patients older than 54 years old. No link was found between femoral offset changes and Harris hip scores.There were no findings of radiographical migration or loosening. Seven complications were seen (three intraoperative fractures, two postoperative asetabular cup loosening, one femoral shaft fracture, one wound drainage). Anterior thigh pain was seen in four patients. Conclusion: Clinical and radiological results of short femoral stem total hip arthroplasty seems excellent for roughly two years of mean follow-up. Few and repairable complications are seen. Short stem appears to be a good option for hip arthroplasty.