İntestinal iskemi reperfüzyon hasarında karvedilol'ün intestinal mukoza üzerine olan etkilerinin incelenmesi: Ratlarda deneysel çalışma
The effects of carvedi̇lol on ischemia reperfusion damage of the intestinal mucosa: An experimental study
  1. Tez No: 491831
  2. Yazar: FATMA TUĞBA GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET FARUK ÖZGÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Barsak arteriyel kan akımının kısmen veya tamamen tıkanması sonrası intestinal iskemi ve kan akımının yeniden sağlanması ile reperfüzyon ortaya çıkmaktadır. İntestinal iskemi reperfüzyon (İİ/R) hasarı çoklu organ yetersizliğine ve ölüme neden olabilir. Bu çalışmanın amacı İİ/R hasarı üzerine reperfüzyon sonrası uygulanan Karvedilolünetkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Ankara HastanesiHayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu onayı alındıktan sonra ağırlıkları250±30 gr. arasında değişen 32 genç sağlıklı erkek Wistar-Albino rat her birinde 8'er denek olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Tüm gruplara anestezi sonrası laparotomi uygulandı, süperior mezenter arter (SMA) diseke edildi, Sham grubuna başka bir işlem yapılmadı. Sham+KarvedilolgrubunaSMA disseksiyonu sonrası Karvedilol 2 mg/kg intraperitoneal uygulandı. İİ/R grubunda SMA 30dk klemplenerek iskemi oluşturuldu ve klemp açılarakreperfüzyon için beklendi. İİ/R+Karvedilol grubunda, İİ/R grubundaki işlemler aynen tekrarlandı vereperfüzyon sonrası Karvedilol 2mg/kg intraperitonealolarak uygulandı. 48 saat sonra ratlar sakrifiye edildi. Deney sonunda alınan kan ve doku örneklerindeki reperfüzyon hasarının derecesi, biyokimyasal olarak TAS ve TOS,histopatolojik olarak Chiu skoru ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Object Partial or total occlusion of intestinal arterial blood flow leads to intestinal ischemia and with resumption of blood flow re-perfusion is maintained. Intestinal ischemia reperfusion (IIR) injury maycause multiple organ failure and death. The aim of this study is to investigate the effects of Carvedilol on IIR injury. Material Method After the approval of Local Ethics Committee for Animal Research of Ankara Hospital, 32 young , healthy male wistar Albino rats weighing 250-300 gr were divided into 4 groups each containing 8 subjects . After induction of general anestesia, Laparatomy is performed and superior mesenter artery (SMA) is isolated in the all animals.No further procedure is performed in Sham Group (Group I) .After isolation of the SMA, 2 mg/kg of carvedilol is applied intraperitoneally in Sham+Carvedilol group (Group II). In theIntestinal Ischemia Reperfusion Group (Group III), SMA is clamped for 30 minutes to ensure ischemia.in the Intestinal Ischaemia Reperfusion+Carvedilol (IIR + cvd ) ) Group(Group IV), ischemia is induced in the same manner 2mg /kg carvedilol is applied intraperitoneally after resumption of blood flow and induction of reperfusion . After 48 hours all rats are sacrified. The grade of reperfusion injury of the intestinal mucosa is evaluated on blood and intestinal tissue samples by Total Anti-oxidant Score (TAS) and Total Oxidant Score (TOS) measurements biochemically and by Chiu score histopathologically. A p value of < 0.025 is regarded as statistically significant.