Koroner bypass cerrahisi etkinliğinin tc99 sestamıbı gated spect myokard perfüzyon sintigrafisi ile değerlendirilmesi
Evaluation of coronary bypass grafting surgery efficiency with tc99 sestamibi gated spect myocardial perfusion scintigraphy
- Tez No: 491854
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN DERNEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Eroğlu M., Koroner Bypass Cerrahisi Etkinliğinin Tc99 Sestamibi Gated Spect Myokard Perfüzyon Sintigrafisi ile Değerlendirilmesi, Eskişehir Üniversitesi Osmangazi Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Tezi, Eskişehir, 2018. Bu çalışmada koroner bypass cerrahisi (KBGC) geçiren hastaların cerrahi öncesi ve sonrası miyokard perfüzyon sintigrafisi (MPS) sonuçlarının karşılaştırması amaçlandı. Çalışmamız kesitsel, pretest-posttest dizaynda ve retrospektif olarak planlandı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünde KBGC geçiren hastaların dosyaları tarandı. Cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası 1. ayda MPS verileri karşılaştırıldı. Nükleer görüntülemede Teknesyum-99m kullanıldı. Tedavi öncesi ve sonrası verilerin karşılaştırılması için Wilcoxon Signed Rank Testi kullanıldı. Korelasyon analizleri için ise Spearman's Rho testi kullanıldı. Bu çalışmaya ortalama yaşları 65,45±6,8 yıl (min-maks 48-79) olan 20 hasta (16 erkek, 4 kadın) dahil edildi. Hipertansiyon 9 hastada (%45) görülürken, diyabetes mellitüs 6 hastada (%30) görülmüştür. Eforla ejeksiyon fraksiyonu preoperatif ortalama % 58,45±14,4 iken, postoperatif % 62,20±15,182 olarak saptandı (p=0,044). Efor ve istirahat anındaki miyokard iskemi skoru cerrahi öncesi sırasıyla 11,80 ±10,1 ve 8,00±9,2 iken, postoperatif 7,55±9,2 ve 5,75±8,0 olarak saptanmıştır (sırasıyla p=0,001 ve p=0,005). Postoperatif LAD defekti (%), fiks ve reversibl defektleri preoperatif değerler ile kıyasladığımızda istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik görülmemiştir (hepsi için p>0,05). Sirkümfleks arter için ise defekt (%) değerleri postoperatif iyileşme gösterirken (p=0,037), fiks ve reversibl defektlerde iyileşme görülmemiştir (hepsi için p>0,05). Sağ ana koroner arterde ise defekt (%) ve fiks değerler için iyileşme görülürken (sırasıyla p=0,003 ve p=0,007), reversibl defektler için iyileşme görülmemiştir (p= 0,068). KBGC miyokard perfüzyonunu artırmakta, miyokardiyal iskemi skorunu azaltmakta ve stres ejeksiyon fraksiyonunu arttırmaktadır
Özet (Çeviri)
Eroğlu M., Evaluation of Coronary Bypass Grafting Surgery Efficiency with Tc99 Sestamibi Gated Spect Myocardial Perfusion Scintigraphy, Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Thesis in Cardiac and Vascular Surgery, Eskişehir, 2018. The aim of this study was to compare the preoperative and postoperative myocardial perfusion scintigraphy (MPS) findings in patients who underwent coronary bypass grafting surgery (CBGS). This study was designed as a cross-sectional, pretest-posttest, and retrospective study. Patients who underwent CBGS in the Department of Cardiac and Vascular Surgery of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine were screened. Preoperative and postoperative 1st month-MPS values were compared. Technosium-99m was used for nuclear imaging. Preoperative and postoperative findings were compared with Wilcoxon Signed Rank Test. Correlation analyses were performed with Spearman's Rho Test. A total of 20 patients (16 male, 4 female) with a mean age of 65,45±6,8 years (min-max: 48-79) were included. Hypertension was seen in 9 (45%) patients, and diabetes mellitus was seen in 6 patients (30%). While preoperative stress ejection fraction value were 58,45±14,4; postoperative stress EF value was 62,20±15,182% (p=0,044). Although preoperative stress and rest myocardial ischemia scores were 11,80 ±10,1 and 8,00±9,2, respectively; postoperative stress and rest myocardial ischemia scores were 7,55±9,2 and 5,75±8,0; respectively (p=0,001 and p=0,005). When we compared the postoperative values of LAD defect (%), fix and reversible defect to the preoperative values, no significant difference was observed (all p>0,05). Although postoperative defect (%) of circumflex artery improved (p=0,037), fix and reversible defects did not improve (all p>0,05). While defect (%) and fix MPS values of the right coronary artery improved with CBGS (p=0,003 and p=0,007, respectively), reversible defects did not improve (p=0,068). CBGS seems to be effective in increasing myocardial perfusion, decreasing myocardial ischemia score, and stress ejection fraction. tasa