Sirotik varis kanamalı hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Vasi, i. retrospective evaluation of patients with cirrhotic variceal bleeding
- Tez No: 491853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER TEMEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Vasi, İ. Sirotik varis kanamalı hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2017. Sirotik hastalarda portal hipertansiyona bağlı olarak gelişen özofagus varislerinin kanamaları hastane yatışı sırasında yüksek mortalite ve tekrar kanama riski nedeniyle önemlidirler. Bu çalışmada, sirotik varis kanaması ile takip edilen hastaların klinik, laboratuvar ve endoskopik özelliklerinin saptanması, hastalarda hastane yatışı sırasında tekrar kanama durumu, mortalite ve komplikasyonların gelişiminin incelenmesi ve bu sonuçların literatür verileri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 2013-2017 yılları arasında ESOGÜTF İç Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı'na gastrointestinal kanama nedenli başvuran ve sirotik varisiyel kanama saptanan 96 hasta alınmıştır. Olguların 60 (%62,5)'ı erkek, 36 (%37,5)'sı ise kadın olup, yaş ortalamaları yaşı 58,5±14,6 yıl idi. Hastaların başvuru şikayetlerine bakıldığında en sık hematemez ile başvurduğu görülmüş olup hastalar hemodinamik olarak incelendiğinde 50 (%52) hastada taşikardi (nabız> 90 atım/dk) ve 18 (%18,7) hastada hipotansiyon (kan basıncı 90/60 mmHg) saptanmıştır. Hastalar Child-Pugh evresine göre gruplandırıldığında Evre A 45 (%46,9), Evre B ve C 51 (%53,1) olarak saptanmıştır. Hastaların toplam yatış süreleri incelendiğinde ortalama 7,56±4,2 gün olarak bulunmuştur. Hastaların tekrar kanama durumları incelendiğinde toplam 20 (%20,8) hastada tekrar kanama olduğu ve bunların da 15 (%75)'inde ilk 5 günde gerçekleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Vasi, İ. Retrospective evaluation of patients with cirrhotic variceal bleeding. Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Medical Thesis, Eskişehir, 2017. Bleeding of esophageal varices due to portal hypertension in cirrhotic patients is important due to high mortality and risk of rebleeding during hospital admission. In this study, it was aimed to determine the clinical, laboratory and endoscopic characteristics of patients who were followed up with cirrhotic variceal hemorrhage, to evaluate the bleeding status, mortality and complications during hospitalization and to compare these results with literature data. Between 2013 and 2017, 96 patients were enrolled in the Department of Internal Medicine in ESOGUTF (Osmangazi University Faculty of Medicine) and were diagnosed as having cirrhotic variceal hemorrhage due to gastrointestinal bleeding. 60 (62.5%) of the cases were male and 36 (37.5%) were female and the mean age was 58.5 ± 14.6 years. The most frequently applied reason has been hematemesis. When patients were examined hemodynamically, tachycardia (pulse rate> 90 beats / min) was detected in 50 (52%) patients and hypotension (blood pressure 90/60 mmHg) in 18 (18.7%) patients. The patients were grouped according to the Child-Pugh stage, 45 (46.9%) were diagnosed as Stage A, and 51 (53.1%) were diagnosed as Stage B and C. The total length of stay of the patients was found mean 7,56 ± 4,2 days. A total of 20 patients (20.8%) had recurrent hemorrhage and 15 (75%) of them had recurrent hemorrhage in the first 5 days.