Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi kliniklerinde uygulanan dental implantların klinik ve radyolojik takibi
Clinical and radiological follow-up of dental implants applied in clinics of Kocaeli University Faculty of Dentistry
- Tez No: 491885
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH MEHMET COŞKUNSES
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Kliniklerinde Uygulanan Dental İmplantların Klinik ve Radyolojik Takibi Dental implantlarla ilgili araştırmaların ve teknolojinin gelişmesi, eksik dişlerin implantlarla tedavisini standart bir yöntem haline getirmişmiştir. Primer implant stabilitesi, osseointegrasyonun sağlanması ve implant tedavisinin uzun vadeli başarısı için ön şart olarak belirtilmektedir. Rezonans Frekans Analizi (RFA) primer stabiliteyi objektif olarak ölçen ve herhangi bir zamanda implant stabilitesini gözlemlemeyi sağlayan bir metottur. Klinik çalışmalar erken implant kaybı için; kemiğin kalitesi ve miktarı, greft uygulamaları, sigara kullanımı, sistemik durum ve implant özellikleri gibi çeşitli risk faktörleri ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı; her iki çeneye uygulanmış iki farklı implant tipinin primer ve sekonder stabilite değerlerinin takibi ile marjinal kemik kaybı ve implant başarısını etkileyen faktörleri belirlemektir. Toplam 265 adet implant 90 hastaya uygulandı. Altı hastada toplam 7 adet erken implant kaybı yaşandı. Tedavi başarısı açısından implant tipleri arasında farklılık gözlenmedi. Erken implant kayıpları kemik grefti uygulamalarıyla ve dar implant çapıyla (
Özet (Çeviri)
Clinical and Radiological Follow-up of Dental Implants Applied in Clinics of Kocaeli University Faculty of Dentistry Improvements in the research and technology of dental implants has made the replacement of missing teeth with endosseous implants the standard care. Primary implant stability has been identified to be a prerequisite to achieve osseointegration and long-term success of implant theraphy. Recently, Resonance Frequency Analysis (RFA) has been introduced to achieve an objective measurement of implant primary stability and to monitor implant stability in anytime. Clinical studies have identified some risk factors of early implant failure as like quality and volume of bone, site, grafted bone, systemic factors and smoking. The purpose of the present study was to evaluate the primer and seconder stability of two different type implants placed in both jaws and determine the factors that affect the marginal bone loss and implant success. A total of 90 patients had 265 implants inserted. Seven implants were lost in 6 patients. There was no difference between implant types in terms of treatment success. The early failure of dental implants was significantly associated with bone grafting and more common with narrow implants (