Kollajen konun yarı gömülü alt çene üçüncü molar dişlerin çekim soketi iyileşmesi üzerine etkilerinin klinik olarak incelenmesi
Clinical examination of the effect of collagen cone on healing of semi-impacted mandibular third molar teeth extraction socket
  1. Tez No: 491886
  2. Yazar: ESER TUTUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR KAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın primer amacı; diş çekimi sonrası çekim boşluğunun primer kapatılmadan, doğal kollajen materyali ile doldurularak iyileşmesinin değerlendirilmesidir. Çalışma, ağız diş sağlığı ve bakımı ortalama bir seviyede olan, mandibulada bilateral simetrik pozisyonda yarı gömülü dişi olan, 16 yaşından büyük ve sistemik hastalığı bulunmayan 30 hastada toplamda 60 sokette gerçekleştirildi. 30 sokete diş çekimi sonrası kollajen kon (Collacone® , Botiss Biomaterials GmbH, ZossenAlmanya) materyali yerleştirilirken, diğer 30 soket boş olarak iyileşmeye bırakıldı. Hastalar klinik olarak diş çekim sonrası 2., 7., 30., 90. ve 180. günlerde kontrole çağrıldı. Postoperatif ağrı, ödem, komşu 2. molar dişte gingival indeks, plak indeksi, kanama indeksi, dişeti çekilmesi, cep derinliği ve diğer bazı parametreler üzerine etkilerinin değerlendirildiği ölçümler kayıt edildi. Veriler Kolmogorov-Smirnov Testi, Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon T testi kullanılarak analiz edildi (p˂0.05). Çalışma grubunda komşu 2. molar dişlerin bukkal yüzeyinde, preoperatif ile 6.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to evaluate healing of the post-extraction alveolar socket which is filled with natural collagen material without closing the tooth socket primarily. This study was conducted in 60 alveolar sockets in 30 patients who were older than 16 years old and had no systemic disease with bilateral symmetric mandibular semi-impacted teeth at an average level of oral health and care. Collagen (Collacone®, Botiss Biomaterials GmbH, Zossen-Germany) was placed to 30 alveolar sockets after tooth extraction, while the remaining 30 sockets were left empty for healing. Patients were called for control at the 2nd, 7th, 30th, 90th and 180th days. Measurements were taken to evaluate the effects of postoperative pain, edema, adjacent 2. molar dental gingival index, plaque index, bleeding index, gingival recession, pocket depth and some other parameters. Data were analyzed with Kolmogorov-Smirnov test, Mann–Whitney U test and Wilcoxon T test (p˂0.05).