Azospermik olgularda medikal tedavinin hormon parametreleri ve semende multıcolor FISH analizi ile takibi
Assesment of medical treatment in patients with azoospermia with respect to hormonal parameters and multicolor FISH analysis in semen
- Tez No: 491905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAKAN HALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, azoospermi nedeni ile medikal tedavi uygulanan hastaların takiplerinde kullanılan, semende multicolor FISH analizi ve hormon parametrelerinin korelasyonu amaçlanmıştır. Çalışmamıza erkek infertilitesi tanısı ile Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğine başvuran, daha önce mikro TESE yapılıp sperm elde edilemeyen ve medikal tedavi uygulanan erkek hastalar dahil edildi. Hastaların hormonal değerlendirmeleri (FSH, LH, Total Testosteron, Prolaktin), uygulanan medikal tedaviler ve FISH analizi sonuçları dokümante edildi. Hastalara 6 ay boyunca hCG tedavisi uygulandı (haftada 5000 IU sc.). Daha önce benzer medikal tedaviler kullanan hastalar, genetik incelemesinde (karyotip analizi ve mikro Y delesyon testi) patolojik sonuç elde edilen hastalar, infertilite nedeni ile cerrahi müdahale olanlar (inmemiş testis, orkiektomi, retroperitoneal lenf nodu diseksiyonu vb.), kemoterapi ve radyoterapi öyküsü olanlar, sekonder infertiller, iki ve daha fazla TESE öyküsü olanlar çalışma dışı bırakıldı. 6 aylık medikal tedavinin ardından hormonal inceleme ve FISH incelemesi sonuçlarına göre, haploid hücre tespit edilenler ve edilemeyenler iki grup haline getirilerek karşılaştırıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalar; FISH incelemesinde haploid hücre tespit edilen 15 hasta ve kontrol grubu olarak, haploid hücre tespit edilmeyen 15 hastanın sonuçları karşılaştırıldı. İki grup arasında FSH, LH, Total Testosteron ve Prolaktin değerleri arasında anlamlı fark olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the presence of any correlation between hormonal parameters and multicolor FISH analysis in semen, which are used in the clinical follow-up of patients with azoospermia. The infertile male patients who have been given a hCG treatment (5000 IU s.c per week) for 6 months, following microTESE is included in this study. Patients' hormonal status (FSH, LH, total testosterone, prolactin levels), given medical treatment protocols and results of FISH analysis have been documented. Patients with a history of similar medical treatments and/or chemotherapy and/or radiotherapy, a pathological genetic analysis (karyotype analysis and micro Y deletion test) result, any type of surgical intervention (undescended testis, orchiectomy, retroperitoneal lymph node dissection), which also includes TESE more than 2 times, is excluded. In addition, patients with secondary infertility are not included. According to the hormonal status and results of FISH analysis, patients were compared as ones with haploid cell positive and haploid cell negative groups following 6 months of medical treatment. Haploid cells on FISH analysis were observed in 15 patients. When we compared the results of this group with those of control group (the cases with negative haploid cells on FISH analysis), we did not observe any statistically significant difference in terms of FSH, LH, total testosterone and prolactin levels.