İdiopatik infertil ve fertil erkeklerde Y kromozomundaki azospermik faktör genindeki mikrodelesyonlar
- Tez No: 171725
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZKAN POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda, ağır erkek faktörlü infertilitede sperm ve hormon parametreleriyle korele olarak Y kromozomundaki Azoospermik Faktör Geni (AZF) mikrodelesyonlarının varlığı araştırıldı. Genetik testler ömür boyu bir kez yapılmakta, hekimin teşhis ve tedavisini yönlendiren çok değerli bilgiler vermektedir. Biz de infertilite insidansının ve erkek faktörünün yüksek olması nedeniyle bir klinik, genetik ve biokimyasal çalışma planladık. Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalında yapıldı. Elli infertil hasta ve kontrol grubu olarak da 10 fertil erkek incelendi. Hastaların testis çaplan kliniğimizdeki ultrasonografi cihazıyla ölçüldü. Serum serbest (fT) ve total testosteron (tT), prolaktin (Pro), folikül stimülan hormon (FSH), lüteinizan hormon (LH), estradiol (E2) düzeyleri Biyokimya Anabilim Dalı hormon labaratuvarında çalışıldı. Genetik inceleme Genetik Anabilim Dalında PCR yöntemi kullanılarak yapıldı. Elde edilen semen örnekleri ışık mikroskopu ile değerlendirildi. Olgular sperm parametrelerine göre 4 grupta randomize edildi. Birinci gruptaki hastalar azoospermik(n:30), ikinci gruptakiler ağır oligospermia 1-5 milyon/ml sperm) (n:10), üçüncü grup hastalar hafif oligospermik (5-10 milyon / mi sperm)(n:10) hastalardır. Kontrol grubunda ise normospermik olgular çalışmaya alındı(n:10). İstatistiki analiz için Mann- Whitney Testi ve ki-kare testi kullanıldı.“p< 0,05”olması durumunda fark istatistiksel olarak önemli kabul edildi. Altmış olgunun 7'sindeY kromozom mikrodelesyonu tespit edildi. 6 'sı azoospermik, 1 'i ağır oligospermik grupta idi. Fertil grupta ve hafif oligospermik grupta Y kromozom mikrodelesyonu tespit edilmedi. Delesyon oram, tüm hastalar arasında % 1 1.66, infertil grupta % 14, azoospermik grupta % 20, ağır oligospermik grupta % 10 olarak tespit edildi. AZF pozitifliği ile sperm sayısı ve FSH düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler elde edildi. Sperm sayısı azaldıkça mikrodelesyon oram artıyordu(p=0.018). Delesyonlu hastaların serum FSH değerleri kontrol ve diğer infertil gruplara oranla anlamlı olarak yüksek tespit edildi(p=0.001). AZF varlığı ile testis çapları, E2, LH, Pro, T düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. Elde ettiğimiz sonuçlarla erkek infertilitesi araştırmasında genetik çalışmaları da içeren bir algoritma yapmanın gereğim ortaya koyduk. Çalışmamızın; eğer geniş serilerle desteklenirse, bölgemizdeki idiopatik infertil erkek hastaların kromozomal delesyonları için bir prevalans çalışmasına öncülük edebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the presence of AZF microdeletions in Y chromosome related with the hormone and sperm parameters was investigated in severe male infertility. Genetic tests are done once in the life and provide valuable information to the physcians for the diagnosis and treatment. We also planned a clinical, genetic and biochemical study due to the high incidence of infertility and male factor predominance. This study was carried out in Urology Department, Medical Faculty, Atatürk Universty. Fifty infertile men as the patient group and 10 fertile men as the control group were included. The diameters of the testes were measured with ultrasonography. Serum free testosterone, total testosterone, prolactin, follicule stimulating hormone, luteinizing hormone and estradiol levels were measured in the hormone laboratory. The genetic investigation was done with PCR method in the Department of Genetics. The semen sumples were examined under light microscope. The subjects were randomly were divided into four groups in terms of sperm parameters. The first group comprised azoospermic (n=30), the second group: severe oligospermic (1-5 million/mL sperm) (n=10) and the third group: mild oligospermic (5-15 million/mL sperm) (n=10) patients. In the control group, ten normospermic cases were taken. For statistical analiysis, Many- Whitney test and chi-square test were used. Microdeletion in Y chromosome was detected in 7 of 60 cases (6 from azoospermic group and 1 from severe oligospermic group). No microdeletion in Y chromosome was detected in the fertile and mild oligospermic groups. The deletion rate was 11.66 % in all cases, 14 % in the infertile group, 20 % in the azoospermic group and 10 % in severe oligospermic group. There were significant relations between AZF pozitivity with sperm count and FSH levels. Microdeletion rate was increasing as the sperm number decreased (p=0.018). Serum FSH levels were significantly higher in patients with deletion than in the other groups and control group (p=0.001). There was not any significant! relationship between the presence of AZF with testes diamater, serum E2, LH, Pro and T levels. From these data, we thought mat an algorithm also containing genetic studies is needed in the investigation of male infertility. We also think that this study, if supported by larger series of patients, may be a guide for a prevalance study on chromosomal deletions of idiopathic infertility in males.