Yüksek enerjili rasyonla beslenen ratlarda lipogenez yolağındaki bazı genlerin ekspresyon seviyeleri
Expression levels of some genes on lipogenesis pathway at high level energy consumed rats
  1. Tez No: 491909
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN YAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Moleküler Tıp, Biochemistry, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yüksek Enerjili Rasyonla Beslenen Ratlarda Lipogenez Yolağındaki Bazı Genlerin Ekspresyon Seviyeleri Bu araştırma yağ, sükroz ve fruktoz kaynaklı yüksek enerjili rasyonların lipogenez yolağında görevli PPARα, LXRα, ChREBP ve SREBP-1c isimli transkripsiyon faktörleriyle AQP9 membran proteininin karaciğer ve kas dokularındaki aktivitelerinin gen ekspresyonu düzeyinde tespiti amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2017 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Deneysel Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezinde yapılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini yaklaşık 3 aylık yaştaki Wistar Albino ratlar oluşturmuştur. Kontrol grubu (K), Yağ grubu (Y), Sükroz grubu (S) ve Fruktoz grubu (F) olmak üzere 4 grup rat (Her grup için n=8) 3 ay süreyle farklı rasyonlarla beslenmiştir. K grubu temel rasyonla (2600 kcal/kg), Y grubu yağlı rasyonla (3600 kcal/kg), S ve F grupları temel rasyona ilaveten 1 kcal/ml ME'li sükrozlu ve fruktozlu çözeltilerle ad libitum beslenmiştir.
Özet (Çeviri)
Expression Levels of Some Genes on Lipogenesis Pathway at High Level Energy Consumed Rats The objectives of this research were to investigate the underlying mechanism of PPARα, LXRα, ChREBP, SREBP-1c transcription factors and AQP9 membrane protein at the level of gene expression with high-energy diets from fat, sucrose and fructose in liver and muscle tissues. The study was conducted at Research and Application Center for Experimental Researches of Mustafa Kemal University in 2017. The study groups were consisted of Wistar Albino rats that were approximately 3 months old. There were four study groups (n=8 for per group): Control group (K), Fat Group (Y), Sucrose group (S), and Fructose group (F). Experimental groups were fed different diets for 3 months. Rats in K group were fed with basic diet (2600 kcal/kg); rats in Y group were fed with fatty diet (3600 kcal/kg); and rats in study groups S and F were fed basic diet and solution which contained sucrose and fructose containing 1 kcal/mL Metabolic Energy. Body weights of rats were measured throughout the study.