İnfertilite tanısı konmuş kadınlarda yaşam kalitesi
Quality of life in women diagnosed with infertility
  1. Tez No: 491910
  2. Yazar: NESLİHAN YAYLAGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma; 01.11.2015 ve 01.12.2016 tarihleri arasında infertilite tanısı konmuş kadın hastaların sosyo-demografik ve hastalığa ilişkin özelliklerinin yaşam kalitesi üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma; etik kurul izni alındıktan sonra, İstanbul ili Avrupa ve Asya kıtalarında yer alan 4 özel hastaneye gelen 100 infertil kadın hasta ile gerçekleştirildi. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Fertiqol Ölçeği (Doğurganlık Sorunları Yaşayan Kişiler İçin Hayat Kalitesi Ölçeği)”uygulanarak toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde; tamamlayıcı istatistiksel analiz metodlarının yanında, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis testi, Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı. Hastaların yaş ortalamaları 35,95 ± 4,84 bulundu. Hastaların %70' inin lisans mezunu, %40'ının ev hanımı, %49'unun 1-5 yıl süre ile evli olduğu, %49'unun eşleri ile arkadaş çevresinde tanıştıkları, %52'sinin 3-5 yıldır infertil olduğu bunların %81'inin primer infertil olduğu, %51'inin daha önce 2-4 kez infertilite tedavisi almış olduğu, %56'sının da infertilite tedavisi hakkında kısmen bilgi sahibi olduğu görüldü. Lise ve altı eğitim almış olanların, daha önce birçok kez infertilite tedavisi almış olanların, 6 yıl ve üzeri infertil olanların, ev hanımı olanların, görücü usulü ile evlenenlerin, evlilik süresi 6-10 yıl olanların yaşam kalitelerinin düşük olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
QUALITY OF LIFE IN WOMEN DIAGNOSED WITH INFERTILITY This study has been conducted to determine the effect of socio-demographic and disease-related characteristics of female patients, diagnosed with infertility between 01.11.2015 and 01.12.2016, on the quality of their lives. The study was carried out with 100 infertile female patients who came to 4 private hospitals located in European and Asian side of İstanbul province after receiving the permission of ethics committee. Data were collected applying“Introductory Information Form”and“Fertiqol Scale (Life Quality Scale for Persons with Fertility Problems)”. In the statistical analysis of the data; Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Spearman correlation analysis were used in addition to the complementary statistical analysis methods. The average age of the patients was found as 35,95 ± 4,84. It was seen that 70% of the patients had undergraduate degrees, 40% were housewives, 49% of them were married for 1-5 years, 49% of them met with their wives in the friend circle, 52% were infertile for 3-5 years, 81% of them were primary infertile, 51% previously had 2-4 times infertility treatment and 56% were partially informed about infertility treatment. The quality of life was observed to be low in those who had high school education and lower education level; who had infertility treatment many times before; who have been infertile for 6 years and more; who were housewives; who had prearranged marriage and who have been married for 6-10 years.