Diyabetik hastalarda kognitif fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of cognitive functions in diabetic patients
- Tez No: 491931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE ÖZLEM HARMANKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabet kognitif yetersizlik ve demans için bağımsız bir risk faktörüdür. Biz çalışmamızda diyabet ve kontrol grubunda kognitif fonksiyonları Mini Mental Test(MMSE) ile inceledik ve diabetik hastalarda kognitif durumun yaş, cinsiyet, diyabetin süresi, insülin kullanımı ve HbA1c düzeyiyle olan ilişkisini araştırdık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza Ocak 2017- Eylül 2017 tarihleri arasında Diyabet ve Genel Dahiliye polikliniğimize başvuran 50 -70 yaş arası diyabet tanısı konulan 50 hasta alındı. Benzer yaş ve demografik özelliklere sahip diyabet tanısı dışlanan 50 hasta da kontrol grubuna alındı. Her iki gruba da MMSE uygulandı. Diyabetik grupta kognitif fonksiyonların yaş, cinsiyet, diabetin süresi, insülin kullanımı ve HbA1c ile ilişkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aims: Diabetes is an independent risk factor for cognitive impairment and dementia. In our study, we investigated cognitive functions in the diabetes and control group with Mini Mental State Examination (MMSE). We analyzed the association of cognitive status with age, sex, duration of diabetes, insulin use and HbA1c in diabetic patients. Materials and Methods: Fifty patients with diabetes diagnosed between the ages of 50 and 70 who applied to our Diabetes and General Internal Medicine Clinics between January 2017 and September 2017 were included. Fifty patients with nondiabetes diagnosed with similar age and demographic characteristics were included in the control group. MMSE was applied to both groups. In the diabetic group, cognitive functions were investigated in relation with age, gender, duration of diabetes, insulin usage and HbA1c.