Prediyabet (Bozulmuş açlık glisemisi ve/veya bozulmuş glukoz toleransı) ve tip 2 diyabetli bireylerde kognitif fonksiyonların değerlendirilmesi
Assesment of cognitive functions on prediabetic, well controlled and poorly controlled diabetic patients
- Tez No: 408190
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DİNÇÇAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Diyabetli hastalarda kognitif bozuklukların ve demans riskinin arttığı bilinmektedir (28-29). Diyabet ile ilişkili birçok faktör bu durumdan sorumludur. Makro ve mikrovasküler komplikasyonlar, glukoz toksisitesi, hiperinsülinemi diyabetteki kognitif bozukluklara yol açmakta(29); ayrıca diyabete sıklıkla eşlik eden hipertansiyon, obezite, dislipidemi gibi hastalıklar da bu duruma katkıda bulunmaktadır. Biz de tüm bu bilgilerden hareketle, prediyabetik evreden itibaren insülin direncinin kognitif fonksiyonlardaki etkisini ve kognitif fonksiyonların kötü kontrolü diyabet döneminde eklenen vasküler hasarlarla ilişkisini araştırmayı hedefledik. Materyal ve Metod: Bu araştırmada, İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı, Diyabet Polikliniği'nde ve Genel Dahiliye Polikliniği'nde rutin tedaviler sonrası takip edilmekte olan 40-65 yaş arasında 20 iyi kontrollü diyabetli(A1C < %7.5); 20 kötü kontrollü diyabetli(A1C >% 7.5) ve OGTT ile tanı konulmuş 20 prediyabetik (Bozulmuş Açlık Glisemisi ve/veya Bozulmuş Glukoz Toleransı) hastadan çalışma kriterlerine uygun olanlar dahil edilerek nöropsikolojik test uygulanmıştır. Hastalar seçilirken kognitif fonksiyonlara etki edebilecek tüm diğer faktörler dışlanmış, diyabetliler randomize kontrollü çalışmaların kriterleri esas alınarak glisemi kontrolü iyi ve kötü olanlar olarak sınıflandırılmış, prediyabetli, iyi kontrollü ve kötü kontrollü diyabetlilerin kognitif fonksiyonları birbirileri ve sağlıklı gönüllü kontrol grubu ile kıyaslanarak araştırılmıştır. Bulgular: Prediyabet, iyi kontrollü ve kötü kontrollü DM grupları kognisyon açısından kıyaslandığında; kötü diyabet grubunda Sözel Bellek Süreçleri Testleri'nden kritere ulaşma skoru kontrol grubundan ve prediyabet grubundan anlamlı (p ˂ 0,05) olarak daha yüksekti. Karmaşık dikkati ve psikomotor hızı gösteren testlerden, İz Sürme Testi B formu ve enterferans süresi iyi diyabet grubunda, kontrol grubundan ve prediyabet grubundan anlamlı (p ˂ 0,05) olarak daha yüksekti. Kötü diyabet grubunda İz Sürme Testi B formu ve enterferans süresi kontrol grubundan ve prediyabet grubundan anlamlı (p ˂ 0,05) olarak daha yüksekti. Yine karmaşık dikkati ölçen Wisconsin Kart Eşleme Testi'nde perseverasyon yüzdesi, prediyabet, iyi diyabet, kötü diyabet gruplarında kontrol grubundan anlamlı (p ˂ 0,05) olarak daha yüksekti. Sonuç: Diyabet normal yaşlanmaya benzer şekilde beyin yapısını etkileyerek kognisyonu bozmakta, aynı zamanda kötü kontrollü diyabet döneminde hem hipergliseminin hem de vasküler komplikasyonların etkisi ile kognitif fonksiyonları olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is well known that diabetic patients show an increased risk of developing dementia and cognitive impairments. DM related factors such as macrovascular and microvascular complications, glucose toxicity, hyperinsulinemia have been suggested to be involved cognitive impairment in DM, additionally risk factors that are linked to diabetes; hypertension, obesity, dyslipidemia can also cause cognitive impairments.We aimed to establish the relationship between insülin resistance which starts on prediabetic stage and cognitive impairment, and also we want to establish the effect of poorly controlled diabetes on cognitive impairment. Material And Method: 20 patients prediabetic which diagnosed with OGTT , 20 patients well controlled T2DM(A1C < %7.5); 20 patients poorly controlled T2DM(A1C >% 7.5) who were admitted to the diabetic and general internal medicine outpatients clinics of Istanbul Faculty of Medicine aged between 40-65 included this study. All factors that might affect cognitive function were excluded. We assesed neuropsychological profile of three groups and compared with 20 non-diabetic, healthy controls. Results: When the findings were evaluated, the poorly controlled diabetic group performed significantly worse than controls and prediabetic groups in the Verbal Memory Process Test (p value < 0.05). In Trail Making Test part B the well controlled and poorly controlled diabetic groups performed significantly worse ( p value < 0.05) than prediabetics and controls. And in WCST perseveration all three patients groups performed significantly worse (p value < 0.05) than controls. Conclusion: T2DM causes early brain ageing and declines cognitive functions since prediabetic stage.And poorly controlled T2DM contributes to cognitive impairments with chronic hyperglycemia and vascular complications.