Diyabetik hastalarda günlük sodyum ve potasyum alımının mikro ve makrovasküler komplikasyonlar üzerine etkisi
The effect of daily sodium and potassium intake on micro and macrovascular complications in diabetic patients
  1. Tez No: 491930
  2. Yazar: TOLGAHAN SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA APAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Günlük sodyum ve potasyum alımının diyabetin mikro ve makrovasküler komplikasyonları ile ilişkisini değerlendirmek. GEREÇ ve YÖNTEM: Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği Diyabet polikliniği'ne Ağustos 2017- Ekim 2017 tarihleri arasında başvuran diyabet tanısı olan, insülin veya oral anti diyabetik alan 400 hasta çalışmaya alınmış olup hastalara rutin tahlillerinin dışında spot idrarda sodyum ve spot idrarda potasyum bakılarak, hastaların diyabetik komplikasyonları sorgulandı ve birbiriyle ilişkisi araştırıldı. BULGULAR: Diyabetik nefropati (p:0.006) ve diyabetik retinopati (p:0.014) az tuz tüketimi yapan grupta daha az görülmüştür. Diyabetik ayak (p:>0,05) ve diyabetik nefropati (p>0,05) görülmesinde tuz tüketim miktarını önemi bulunamamıştır. Potasyumu yüksek tüketen gruplarda hastalarda diyabetik nefropati (p:0.07), diayabetik ayak (p:0.009) ve diyabetik retinopati (p:0.000) daha az görülürken, diyabetik nöropatide (p>0.05) fark saptanmamıştır. ACR grupları arasında daha yaş (p:0.003), BKİ (p:0.020), HbA1C (p:0,000) serum kreatinin (p:0,000), spot K (p:0.001), spot Na (p:0.027), diyabetik retinopati (p:0,000) ve diyabetik ayak (p:0.000) açısından fark varken diyabetik nöropati (p>0.05) açısından fark saptanmamıştır. SONUÇ: Hastaların fazla sodyum tüketimi diyabetik nefropati ve diyabetik retinopatiden ve yüksek potasyumlu diyetin diyebetik ayak, diyabetik retinopati, ve diyabetik nefropatiden koruduğu düşünmekle beraber kesin yargılara varmak için daha fazla prospektif randomize kontrollü çalışmaya ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: albüminüri, diyabet, mikrovasküler komplikasyonlar, potasyum atılımı, sodyum atılımı.
Özet (Çeviri)
AİM: To evaluate the relationship between daily sodium and potassium intake and microvascular and macrovascular complications of diabetes mellitus. MATERİALS and METHODS: We performed a cross-sectional study of 400 patients in diabetes who were being treated at our diabetes policlinic from august 2017 to october 2017. In addition to the routine examinations, diabetic complications of the patients were questioned and the relationship between them was investigated by taking sodium in spot urine and potassium in spot urine samples. RESULTS: Diabetic nephropathy (p: 0.006) and diabetic retinopathy (p: 0.014) were less common in the group with low salt consumption. Diabetic foot (p>0.05) and diabetic nephropathy (p>0,05) showed no significant salt consumption. In patients with high potassium intake Diabetic nephropathy (p: 0.07), diabetic foot (p: 0.009) and diabetic retinopathy (p: 0.000) were less common; in diabetic neuropathy (p> 0.05) showed no significant. There are difference in age (p:0.003), BMI (p:0.020), HbA1C (p:0.000), serum creatinine (p.0.000), spot K (p:0.001), spot Na (p:0.027), diabetic retinopathy (p:0.000) and diabetic foot (p:0.000) between ACR groups; but no difference in diabetic neuropathy (p>0.005). CONCLUSİON: there is a need for more prospective randomized controlled studies to arrive at definitive judgment, while considering excessive sodium consumption, diabetic nephropathy and diabetic retinopathy and high potassium diabetic foot, diabetic retinopathy, and diabetic nephropathy. KEY WORDS: albuminuria, diabetes, microvascular complications, potassium excretion, sodium excretion.