İnguinal herni vakalarında ultrasonografi eşliğinde yapılan transversus abdominis plan (TAP) bloğunun analjezik etkisi
Analgesic effect of ultrasound guided transversus abdominis plan block in inguinal hernia cases
  1. Tez No: 491938
  2. Yazar: ÖZLEM KIRAN
  3. Danışmanlar: UZMAN TARKAN MINGIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ Transversus Abdominis Plan (TAP) bloğu inguinal herni onarımı sonrasında analjezi sağlamak amacıyla kullanılan yeni yöntemlerden biridir. Ultrason kullanımı bloğun başarısının artmasında ve komplikasyonların azalmasında oldukça etkilidir. Çalışmamızda, genel anestezi altında inguinal herni onarımı yapılan hastalarda, ultrason eşliğinde yapılan transversus abdominis plan bloğunun postoperatif analjezik etkisinin araştırılmasını amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmada Etik Kurul izni alındıktan sonra hastanemizde genel anestezi altında inguinal herni onarımı operasyonu geçiren ASA I-II grubu 20-80 yaş arasında 99 hasta dosyası retrospektif olarak incelenmiştir. Grup-I'de TAP blok uygulanmayan hastalar, Grup-II'de cerrahi insizyondan önce ultrason eşliğinde TAP blok uygulananlar ve Grup-III'de cerrahi işlem tamamlanıp, ekstübe edilmeden önce TAP blok uygulanan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta dosyalarından elde edilen demografik veriler, derlenmede kullanılan Modifiye Aldrete Skorlaması (MAS), postoperatif 1., 2., 4., 6., 8., 12. saat bulantı, kusma varlığı, analjezi ihtiyacı, solunum sayısı, saturasyon, ortalama arter basıncı, kalp tepe atımı değerleri ve Vizüel Analog Skala (VAS) skorları kaydedildi. BULGULAR Üç grup arasında, demografik verilerde bir fark bulunamadı (p>0.05). Postoperatif bulantı, kusma varlığı açısından gruplar arası fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
AIM The Transversus Abdominis Plan (TAP) block is one of the new methods used to provide analgesia after inguinal hernia repair. The use of ultrasound is highly effective in increasing block success and reducing complications. We aimed to investigate the effect of transversus abdominis plan block on postoperative analgesic effect in patients with inguinal hernia repair under general anesthesia. MATERIALS AND METHODS In the study, the ASA I-II group underwent inguinal hernia repair under general anesthesia after receiving the consent of the Ethics Committee was retrospectively reviewed in 99 patients between 20 and 80 years of age. Patients who without TAP block in Group-I, patients who underwent TAP-block under ultrasonographic guidance before surgery in Group-II, and patients who underwent TAP block after completing surgery in Group-III were included in the study. Demographic data, Modifiye Aldrete Score (MAS) that used for compilation, postoperative 1, 2, 4, 6, 8, 12 hours presence of vomiting and nausea, analgesia requirement, number of respiration, heart rate, and visual analogue scale (VAS) scores were all obtained from patient files and recorded. RESULTS There was no difference in demographic data between the three groups (p>0.05). There was no difference between the groups in presence of postoperative nausea and vomiting (p>00.5).