Mikroalbuminürisi pozitif ve negatif olan tip 2 diyabetli hastalarda kardiyovasküler risk belirteçlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 491939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GÜLDAL ALTUNOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Diabetes mellitus (DM), insülinin mutlak veya göreceli eksikliği ya da insülin direnci ile oluşan, hiperglisemi ile karakterize, karbonhidrat, protein, lipid metabolizmalarının bozukluğu ile seyreden kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. Giderek artan sıklığı ve yol açtığı komplikasyonlar ile çok geniş kitleleri ilgilendiren bir sağlık sorunu hale gelen diyabet DSÖ'ye göre gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde endemik boyutlara varmıştır(77,78). Bu hızlı artış diyabeti önleme, varolan diyabeti en iyi şekilde yönetme ve komplikasyonları en aza indirmeyi zorunlu kılmıştır. Diyabetik nefropatinin erken bir göstergesi olan mikroalbuminüri aynı zamanda kardiyovasküler hastalık gelişimi için bir risk faktörüdür. Kardiyovasküler hastalıklar diyabet hastalarındaki mortalitenin ve morbiditenin önde gelen sebeplerinden olduğu için bu çalışmada mikroalbuminürinin risk faktörleri ve bazı parametreler ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada 300 tane tip 2 diyabetli hasta mikroalbuminürisi pozitif ve negatif olanlar şeklinde vaka kontrol gruplarına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM)is a chronic and progressive disease that develops as a result of the absolute or relative deficiency of insulin hormone secretion and/or insulin resistance, is characterized by hyperglycemia and courses with the disorders of carbonhydrate, protein and lipid metabolisms. According to WHO, diabetes that has been a health problem concerning large masses with its increasing frequency and its complications has become an endemic disease in the developed and developing countries (77, 78). Its rapid increase has entailed measures to prevent diabetes, manage current cases in the best manner and minimize its complications. Microalbuminuria, which is one of the early indicators of diabetic nephropathy, is also a risk factor for the development of cardiovascular diseases. Risk factors of microalbuminuria and its relations with some parameters have been examined in this study since cardiovascular diseases are among the leading causes of mortality and morbidity in patients with diabetes. In this study, 300 patients with type 2 diabetes has been divided into case control groups as patients having positive and negative microalbuminuria test results.