Migren profilaksisinde trigeminal ganglion blokajının etkisi
The effect of trigeminal ganglion block in migraine profilaxis
- Tez No: 491937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ TÜRK BÖRÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ: Kronik migren sık görülen bir nörolojik rahatsızlıktır. Kronik migrenlerin büyük bir kısmı bilinen triptanlar, antidepresif, antiepileptik ,B-bloker ve Kalsiyum kanal blokerleri gibi ilaçlara dirençlidir. Son yıllarda büyük oksipital sinir, supraorbital sinir ve sphenopalatin ganglion gibi lokal analjezik ile sinir blokajları tedaviye girmiştir. Tedaviye dirençli hastaların yarısından çoğunda tedaviye cevap alınmıştır. Bu çalışmada trigeminal ganglion blokajı ile kronik migren tedavisinin etkinliğinin placebo grubu ile karşılaştırılmasını amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji polikliniğine Ocak 2017- Haziran 2017 tarihleri arasında başvuran, kronik migren tanısı bulunan 76 hasta placebo ve vaka grubu olarak randomize edildi. Vaka grubuna trigeminal ganliona %1'lik 1,5ml lidokain enjeksiyonu yapıldı. Placebo grubuna 2ml 0.9 % salin solüsyonu aynı yöntemle enjekte edildi. Hastaların başlangıç VAS ve ağrı frekans değerleri 12 haftalık takip boyunca 4 haftalık periyotta değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya alınan 76 hastanın 14'ü erkek ,61'i kadın idi. Yaş dağılımı incelendiğinde; Lidokain blokajı yapılan grupta yaş ortalaması 37,9 ±10 ,1 placebo grubunda yaş ortalaması 38, 9 ±10,5 olarak bulundu. Hastaların yaşlarının ortanca değeri 38 olarak bulundu. Hastalık süresi incelendiğinde, lidokain blokaj grubunda hastaların tedavi öncesi hastalık süresi 20.9 ± 5.7 ay idi. Placebo grubundaki hastaların tedavi öncesi hastalık süresi 18,8 ± 5,7 ay olarak bulundu. Lidokain blokaj grubunun 12 haftalık takiplerinde 4. 8. ve 12. haftalardaki kontrol zamanında VAS ve ağrı frekansları başlangıç değerlerleriyle karşılaştırıldığında başlangıç VASve ağrı frekansına göre anlamlı azalmış bulunmuştur ( p= 0,001). Placebo grubunun takibinde her kontrol zamanındaki VAS ve ağrı frekans değerleri başlangıç değerlerine göre anlamlı olarak azalmıştır ( p= 0,001). Her iki grup birbiri arasında 4-8 ve 12. haftalarda VAS ve ağrı frekansı açısından karşılaştırıldığında blokaj grubu açısından anlamlı düşüş olduğu saptanmıştır ( p= 0,001). SONUÇ: Kronik migren rahatsızlığında uygulanan tirgeminal gangliona lidokain enjeksiyonu hastaların ağrı şiddeti ve ağrı sıklığında azalma sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM : Chronic migraine is a common neurological disorder. The majority of chronic migraines are resistant to drugs such as known triptans, antidepressants, antiepileptics, B-blockers and calcium channel blockers. In recent years, nerve blockages have been treated with local analgesics such as large occipital nerve, supraorbital nerve and sphenopalatin ganglion. Half of treatment-resistant patients received a majority of treatment response. In this study, we aimed to compare the efficacy of trigeminal ganglion blockade and chronic migraine treatment with placebo group. MATERIALS AND METHODS : 76 patients with chronic migraine diagnosis who were admitted to the neurology clinic of Kartal Dr. Lütfi Kırdar Training and Research Hospital between January 2017 and June 2017 were randomized as placebo and case group. In the case group, 1.5ml of 1% lidocaine injection of trigeminal ganglion was performed. A 2 ml 0.9% saline solution was injected into the placebo group in the same manner. Initial VAS and pain frequency values of the patients were evaluated during a 4-week period during 12-week follow-up. RESULTS: Of the 76 patients studied, 14 were males and 62 were females. When age distribution is examined; The mean age of the lidocaine-blocked group was 37.9 ± 10, and the mean age of the placebo group was 38, 9 ± 10.5. The median age of the patients was 38 years. When the disease duration was examined, the duration of illness in the lidocaine block group was 20.9 ± 5.7 months before treatment. Patients in the placebo group had a pre-treatment duration of 18.8 ± 5.7 months. When the VAS and pain frequencies were compared with baseline values at the control times of 4th, 8th and 12th weeks in the 12 week follow-up of the lidocaine block group, the initial VAS decreased significantly compared to the pain frequency (p = 0.001). Following the placebo group, VAS and pain frequency values at each control time decreased significantly compared to baseline values . When both groups were compared between each other at 4-8 and 12 weeks in terms of VAS and pain frequency, it was found that there was a significant decrease in blocking group. CONCLUSION: The injection of tirgeminal gangliona lidocaine applied in chronic migraine causes a reduction in pain intensity and pain frequency in patients.