Çocuklarda kistik böbrek hastalıklarının özellikleri
Cystic kidney disease in children
- Tez No: 491963
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT SELDA BAYRAKCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
MUT, Senem. Çocuklarda kistik böbrek hastalıklarının özellikleri. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Nefroloji Bilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2018 Kistik böbrek hastalıkları insanlarda böbrek hastalığının en yaygın nedenlerinden biridir. Bu hastalıklar oldukça heterojendir ve nadir görülen sendromların bir parçası olabilirler. İlerleyen yaşamda değişken prognoz ve komplikasyonlara sahip olduklarından bu hastalıkları ayırt edebilmek önemlidir. Amaç: Bu çalışmada kistik böbrek hastalığı tanısıyla takip edilen hastaların dosya kayıtları geriye dönük olarak incelenmiştir. Kistik böbrek hastalıklarının sınıflandırılması, klinik özellikleri, hastalığın seyri, komplikasyonları ve tedavi yaklaşımının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubu Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Pediatrik Nefroloji polikliniklerinde 01.01.2011 – 01.01.2017 tarihleri arasında, kistik böbrek hastalıkları tanıları ile izlenen hastalardan oluşmaktadır. Hastalar öykü, fizik muayene, laboratuar sonuçları, görüntüleme ve izlem süresi açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza kistik böbrek hastalığı tanısıyla takip edilen 104 hasta dahil edildi. Hastaların 54'ü kız (%51.9), 50'si (%48.1) erkekti. Çalışmaya dahil edilen 104 hastadan tanı yaşı bilinen 92'sinin tanı yaşı ortalaması 82.84±70.36 aydı. Tanımlanmamış kistik böbrek hastalığı tanılı hasta grubu içerisinde başlangıç ile son kontroldeki üre düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı artış görüldü (p=0.036).
Özet (Çeviri)
MUT, Senem. Cystic Kidney Disease in Children. Health Sciences University Ankara Child Health and Diseases Hematology Oncology Health Practice and Resarch Center Pediatric Nephrology Departmant, Thesis, Ankara, 2018 Cystic kidney diseases are one of the most common causes of kidney disease in humans. These diseases are highly heterogeneous and may be part of rare syndromes. Since they have variable prognosis and complications at advanced ages, it is important to be able to distinguish these diseases. Aim: In this study, the records of patients who were followed up with cystic kidney disease were retrospectively reviewed. We aim to classificate the cystic kidney diseases, evaluate the clinical features, course of disease, complications and the treatment approaches. Materials and Methods: The study group consisted of patients who were diagnosed with cystic kidney disease between 01.01.2011 - 01.01.2017 in Health Sciences University Ankara Child Health and Diseases Hematology Oncology Health Practice and Research Center Pediatric Nephrology Outpatient Clinics. Patients were evaluated for history, physical examination, laboratory results, imaging and follow-up. Results: 104 patients followed-up with the diagnosis of cystic kidney disease were included in the study. 54 (51.9%) of the patients were female and 50 (48.1%) were male. Amonsgst 92 of the 104 patients included, the mean age of diagnosis was 82.84±70.36 months. There was a statistically significant increase in the level of urea between baseline and final control within the group of patients with unidentified cystic kidney disease (p=0.036).