Çocuk yoğun bakım kliniği'ne travma nedeniyle yatan hastaların mortalite ve morbidite belirteçleri
The mortality and morbidity predictors of pediatric trauma patients in pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 491964
  2. Yazar: ÖZLEM ÇAKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞE BERNA ANIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Travma çocuklarda sık görülür ve morbidite-mortalite oranı yüksektir. Travmanın şiddetini ve mortaliteyi öngörmek önemlidir. Bu çalışmanın amacı, çocuk yoğun bakım ünitesinde travma tanısı ile izlenen hastalarda mortaliteyi ve morbiditeyi öngörmede kullanılan klinik bulgular, laboratuvar parametreleri ve skorlama sistemlerinin etkinliklerinin araştırılmasıdır. Çalışma geriye dönük olarak yürütülmüştür. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Kliniği'nde 01.01.2008-31.12.2016 tarihleri arasında travma tanısı ile izlenen 1 ay-18 yaş çocuklar çalışmaya dâhil edildi. Hastaların, demografik bilgileri, çocuk yoğun bakıma girişi sırasında saptanan klinik ve laboratuvar parametreleri değerlendirmeye alındı. Tüm hastaların Pediatrik Mortalite İndeksi 2 (PIM) skoru, Pediatrik Mortalite Riski 2 (PRISM) skoru, Abbreviated Injury Scale (AIS), Injury Severity Score (ISS), Pediatrik Travma Skoru (PTS) ve BIG ( BE,INR,GKS) skoru hesaplandı. Morbidite göstergesi olarak mekanik ventilatör ihtiyacı ve ameliyat olma ihtiyacı kullanıldı. Toplam 97 hasta (ortanca yaş 47 ay, 25-75 persentil: 22-95; minimum: 2 ay; maksimum: 192 ay) çalışmaya dahil edildi. En sık saptanan travma etiyolojisi yüksekten düşmeydi (43 olgu, %44,3). Olguların 75'inde (%77,3) kafa yaralanması vardı. Yaralıların 47'si (%48,5) mekanik ventilatöre bağlandı. Toplam 29 olgu (%29,8) ameliyat edildi. Hastanede yatış süresinin ortancası 6 gündü (25-75 persentil: 4-9; minimum: 1; maksimum: 90). Olguların 21'i (%21,6) kaybedildi. Baş-boyun ve toraks AIS, PIM2, sodyum, koagülopati ve pH mortalite açısından en anlamlı parametrelerdi. Mekanik ventilasyon ihtiyacını öngörmede baş-boyun ve toraks AIS, PIM2 anlamlı bulundu. Ameliyat olan hastalar değerlendirildiğinde anormal pupil muayenesi olması, ISS, toraks ve ekstremite AIS skorları, hipokalsemi anlamlı bulundu. ROC analizine göre mortaliteyi öngörmede en etkili parametre PIM2 (kesim değeri > %10; AUC: 0,992; duyarlılık %100; özgüllük %73), mekanik ventilasyonu öngörmede en anlamlı parametre PIM2 (AUC değeri 0,942; PIM2 >10 olduğunda duyarlılık %95, özgüllük %57), ameliyat olma ihtiyacını öngörmede en anlamlı parametre ISS (AUC: 0,695: ISS > 17 olduğunda duyarlılık %85; özgüllük %56) idi. Sonuç olarak travma hastalarında mortaliteyi ve mekanik ventilasyon ihtiyacını öngörmede en etkin skor PIM 2, ameliyat ihtiyacını öngörmede en etkili parametre ISS olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Trauma is common in children and has a high morbidity-mortality rate. It is important to predict trauma severity and rate of mortality. The aim of this study is to investigate the efficacy of clinical findings, laboratory parameters and scoring systems in predicting mortality and morbidity in patients with trauma in the pediatric intensive care unit (PICU). This study was conducted retrospectively in University of Health Sciences Izmir Teaching and Research Hospital. Between January 1, 2008 and December 31, 2016, children with trauma aged 1 month-18 years who were admitted to the PICU were included in the study. Clinical and laboratory parameters, demographic information were evaluated. Pediatric Index of Mortality2 (PIM), Pediatric Risk of Mortality2 (PRISM), Abbreviated Injury Scale (AIS), Injury Severity Score (ISS), Pediatric Trauma Score (PTS) and BIG (BE, INR, GKS) score were calculated for all patients. Need for mechanical ventilation and need for surgery were used as morbidity indicators. A total of 97 patients with trauma were included in the study (median age 47 month, 25-75 percentiles: 22-95; min: 2 month; max: 192 month). The most common etiology of trauma was fall from a height (43 patient, 44.3%). Head injuries were in 75 (77.3%) patients. 47 (48.5%) patients were mechanically ventilated. A total of 29 cases (29.8%) were underwent surgery. The median length of hospital stay is 6 days (25-75 percentile: 4-9, min: 1, max: 90). 21 of the cases (21.6%) were lost. AIS of head-neck and thorax, PIM2, serum sodium level, coagulopathy and pH were the most significant parameters in terms of mortality (p< 0.05). AIS of head-neck and thorax and PIM2 were the most significant parameters for the need of mechanical ventilation. When the need for surgery was evaluated, it was found significant to be an abnormal pupil examination, AIS of thorax and extremities and ISS were the significant parameters for the prediction of surgery. According to the ROC analysis, the most effective parameter for predicting mortality was PIM 2 (cut-off value> 10%, AUC: 0.992, sensitivity 100%, specificity 73%), the most significant predictor of mechanical ventilation was PIM 2 (AUC value 0.940, sensitivity 95%, specificity 57% when PIM> 10); the most significant parameter for predicting the need for surgery was ISS (AUC: 0,695: sensitivity 85%, specificity 56% when ISS> 17). In conclusion, PIM was the most effective score for predicting mortality and need for mechanical ventilation. ISS was the most effective parameter for predicting need for surgery.