Son bir yılda çocuk klinikleri ile nöroşirürji kliniğinde yatan intrakranial kanamalı hastaların incelenmesi
- Tez No: 824478
- Danışmanlar: UZMAN TÜLAY OLGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sonuç olarak; kafa travması geçirmiş tüm vakalarda intrakranial kanama olasılığı vardır. Travmalı her hastaya multidisipliner bir yaklaşımda bulunulmalıdır. Bu nedenle travma geçirmiş olan çocuk, pediatristi yanısıra nöroşirürjiyen, ortopedist ve çocuk cerrahı tarafından değerlendirilmeye tabi tutulmalı, olay multidisipliner bir yaklaşımla değerlendirilmelidir. Çocukları travmadan uzak tutmak amacıyla pencere ve balkondan uzak tutmalı veya birinin gözetimi altında bulundurmalı, tek başına trafiğin yoğun olduğu cadde ve sokaklara bırakılmamalı, mümkünse bir oyun parkında veya bisiklet parkurunun bulunduğu açık bir alanda bisiklet sürmelerine müsaade edilmelidir. 2 yaş altı çocuklarda öncelikle yenidoğanın geç hemorajik hastalığı düşünülmeli, eğer travma bulgusu varsa ''sarsalanmış çocuk sendromu'' ihtimali gözden kaçırılmamalıdır. Yenidoğanın hemorajik hastalığı insidansını azaltmak için öncelikle evde yapılan doğumların önlenmesi, doğumların bir hastanede yapılması ve doğumdan sonra da mutlaka profilaktik olarak İ.M K vitamini uygulanmasıgerekmektedir. İntrakranial kanamaların; erken tanı konması, erken cerrahi tedavi uygulanması ve gerektiğinde yoğun bakım destek tedavisine alınmaları ile fonksiyonel olarak iyileşme olasılığı maksimum oranda arttırılabilecektir. Yenidoğanlara profilaktik K vitamini verilmesinin, MSS infeksiyonu bulunan hastaların zamanında infeksiyonlarının kontrol altına alınmasının ve hemorajik diyatezi bulunan hastalara gerekli destek tedavisinin yapılmasının bu kanamaları azaltacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
In conclusion, intracranial haemorrhage is possible in all patients with head trauma. A multidisciplinary approach should be taken to every patient with trauma. Therefore, the traumatised child should be evaluated by neurology, orthopaedist and paediatric surgery and a multidisciplinary approach should be taken. In order to keep children away from trauma, they should be kept away from windows or balconies or should be under the supervision of someone. Children should not be left alone on streets and avenues with heavy traffic. If possible, they should be allowed to ride a bicycle in a playground or an open area. In children under 2 years of age, late haemorrhagic disease of the newborn should be considered first and if there are signs of trauma, the possibility of 'shaken child syndrome' should not be overlooked. To reduce the incidence of haemorrhagic neonatal disease, home births should be prevented and vitamin K should be administered prophylactically after birth. Early diagnosis of intracranial haemorrhages, early surgical intervention and, if necessary, intensive care supportive treatment will maximally increase the possibility of functional recovery. We believe that prophylactic vitamin K administration to newborns, timely control of infections in patients with central nervous system infections and necessary treatment of patients with haemorrhagic diathesis will reduce these haemorrhages.