Preterm bebeklerin iki yaş dönemindeki beslenme durumlarının değerlendirilmesi ve büyümeye etki eden faktörlerin araştırılması
Evaluation of 2-year-old nutritional status of preterm babies and the factors influencing growth
- Tez No: 491986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAŞALLAH BARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Preterm Bebeklerin, İki Yaş Dönemindeki Beslenme Durumlarının Değerlendirilmesi Ve Büyümeye Etki Eden Faktörlerinin Araştırılması Prematürite, çocukluk dönemi morbidite ve mortalite sıklığını artıran önemli bir durumdur. Prematür bebeklerin erken doğum ve immatürite ile ilgili yaşadıkları sorunların yanı sıra beslenme bozuklukları da sonraki dönem büyüme ve gelişmeleri üzerine etkili olmaktadır. Bu sorunların önlenmesi veya erken tanı ve tedavisi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada prematür bebeklerin süt çocukluğu dönemindeki beslenme durumlarının değerlendirilmesi ve büyüme ve gelişmeye etki eden risk faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya antropometrik ölçüm tarihinde düzeltilmiş takvim yaşı itibariyle 24 ayı doldurmuş olan ve hastanemizde takibi olan prematür doğmuş bebekler dahil edildi. Doğumla ve doğum sonrası yaşanan sorunlarla ilgili bilgiler hastane kayıtlarından alındı. Süt çocukluğu döneminde beslenme durumunu değerlendirmek üzere annelere anket uygulandı. Bebeklerin iki yaş antropometrik ölçümleri yapıldı. Boy ve vücut ağırlığı için Z skorları hesaplandı. Çalışmaya 37 kız ve 32 erkek olmak üzere prematür doğmuş 69 bebek dahil edildi. Bebeklerin %75,4'ü sezaryen ile doğmuştu, boy açısından %29'u, vücut ağırlığı açısından %33,3'ü SGA olup %23,2'sinin doğum ağırlığı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of 2-year-old Nutritional Status of Preterm Babies and the Factors Influencing Growth Prematurity is a critical condition enhancing the incidence of childhood morbidity and mortality. In addition to the problems related to the premature birth and immaturity encountered by preterm babies, nutritional deficiencies as well have an impact on future growth and development. Prevention of these problems, or early diagnosis and treatment, is of great importance. The present study aimed to evaluate nutritional status of premature babies in infancy and to investigate the risk factors that influence growth and development. The present study comprised the premature babies, who have completed the age of 24 months according to the corrected calendar age as of the date of anthropometric measurement and were being followed in our hospital. Data on the problems encountered during birth and after birth were retrieved from the hospital record system. A questionnaire was performed in the mothers to evaluate the nutritional status in infancy. Anthropometric measurements at the age of two years were performed in the babies. Z-scores were calculated for height and body weight. A total of 69 premature babies, of whom 37 were girl and 32 were boy, were included in the study. Of the babies, 75.4% have born via cesarean section, 29% were SGA in terms of height and 33.3% were SGA in terms of body weight, and birth weight was