5732 Kişide kan grup ve alt gruplarının polimorfik sıklık hesapları
  1. Tez No: 49199
  2. Yazar: MURADİYE AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERSİ KALFOĞLU (ABACI)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bir polymorfik sistemin adli amaçlarla kullanılabilmesi için doğuştan varolması ve insan ömrü süresince değişmez olması gerekir. îşte bu sistemlerin olasılık hesaplarında kullanılabilme si için toplum içindeki gen frekanslarının bilinmesi gerekir. Biz bu amaçla kan grup ve alt grupların 5732 kişide (Anka ra Kızılay Kan Merkezi'nde 1983-1994 (Mayıs) tarihleri arasında yaptığımız tarama 2937 kişi ve International Hospital 22.8.1995-20.11.1995 tarihleri arasında 2795 çalıştığımız kişi) gen frekanslarını önce Türkiye'yi 8 bölgeye ayırarak (elimizdeki verilere göre) sonra da tüm Türkiye geneli olarak hesapladık. Türkiye geneli olarak dünya toplulukları içinde en çok Orta Avrupa ülkelerine benzerlik gözledik. Türkiye'nin bölgeleri içinde ise ABO ve Rh dışındaki sistemlerde (MNSs, P, Kidd, Keli, Duffy, Lutheran, Lewis) bölgeler arası bir farklılığa rastlamadık. Bu bulgulara dayanarak adli bilimlerde olgu aydınlat maya gidildiğinde, ABO ve Rh için bölgesel frekanslar diğer sistemler için Türikye geneli frekansları kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
84 SUMMARY A polymorphic system can be used in forensic sciences if it is formed by birth and does not change during lifetime. This systems can be used in statistical calculations only if their population frequecnies are known. In this study we estimated the gene frequencies of the blood groups in 5732 individuals that applied to Ankara Kızılay blood bank during 1983 (January) - 1994 (May) and Interantional Hospital 20.8.1995 - 20.11.1995. We devided Turkey to 8 geographical areas and we calculated the data for these together with the general population the Turkish population in general resembles the central European populations. Regionally speaking difference between geogrpahical areas were found in ABO and Rh systems. That is why we conclude that although general frequecnies can be used for (MNSs, P, Kidd, Kell, Duffy, Lutheran, Lewis) only regional frequencies can be used for ABO and Rh systems.