Solunum zorluğu olan çocuklarda monitor ile ölçülen oksijen saturasyonu, soluk sonu karbondioksit düzeyi ve entegre pulmoner indeks ile klinik bulgular arasındaki uyumun incelenmesi
Evaluation of oxygen saturation, end-tidal carbondioxide and integrated pulmonary index measured by monitor, and clinical findings in children with respiratory distress department of pediatrics
- Tez No: 491991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ANIL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Solunum sıkıntısı, çocuk acil serviste en sık karşılaşılan yakınmalardan birisidir. Çocuk acil servisine yapılan başvuruların yaklaşık %10'unu ve hastaneye yatışların %20'sini oluşturur. Bu çalışmada çocuk acil servisinde solunum sıkıntısı olan çocuklarda hastaneye yatışı öngörmede, klinik bulgular (solunum sıkıntısı klinik puanı) ve non-invaziv teknikle ölçülen yatak başı monitör parametrelerinin (oksijen satürasyonu, end-tidal karbondioksit seviyesi, entegre pulmoner indeks) değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Acil Servisinin gözlem ünitesinde, 01 Kasım 2016'dan 30 Mayıs 2017 tarihine kadar izlenen, yaşları 1 ay ile 18 yaş arasında solunum sıkıntısı olan çocuklar retrospektif olarak değerlendirildi. Solunum sıkıntısı klinik skoru, hastaların klinik bulguları temel alınarak hesaplandı (0-12 puan arası; skor arttıkça klinik şiddet artar). Oksijen saturasyonu, end-tidal karbondioksit, entegre pulmoner indeks seviyeleri bir yatak başı monitörle ölçüldü. Entegre pulmoner indeks değeri oksijen satürasyonu, end-tidal karbondioksit, solunum sayısı ve kalp tepe atımı sayısına göre monitör tarafından hesaplandı. İndeks 1 ile 10 değişmektedir: 1 en şiddetli solunum sıkıntısı, 10 normal solunum. Hastaneye yatışın öngörülmesinde solunum sıkıntısı klinik skoru, oksijen satürasyonu, end-tidal karbondioksit, entegre pulmoner indeks seviyeleri karşılaştırıldı. Toplam 167 olgu (medyan yaş: 5 ay, 25-75 persantil: 2-15 ay, en az 1 ay - maksimum 2014 ay; 103 vaka erkek ve 64 vaka kız) çalışmaya dahil edildi. Hastaların 119'u (% 70) bronşiolit, 29'u (% 17,4) pnömoni, 15'i astım atağı ve 4'ü (% 2,4) krup idi. Hastaneye yatırılan ve taburcu edilen hastalar arasında oksijen satürasyonu, end-tidal CO2, solunum sıkıntısı klinik skoru değerleri istatistiksel olarak farklı değildi (p> 0,05).
Özet (Çeviri)
Respiratory distress is one of the most common chief complaints in pediatric emergency department. It accounts for nearly 10 percent of pediatric emergency department visits and 20 percent of hospitalizations. In this study, we aimed to evaluate the efficacy of clinical findings (respiratory distress clinical score) and measurements via non-invasive techniques by bedside monitor (oxygen saturation, end-tidal carbon dioxide level, integrated pulmonary index) for predicting hospitalization in children with respiratory distress in pediatric emergency department. From 01 November 2016 to 30 May 2017, children with respiratory distress between 1 month and 18 years of age who were followed up at the observation unit of Saglik Bilimleri University, Izmir Tepecik Teaching and Research Hospital, Pediatric Emergency Department were evaluated retrospectively.The respiratory distress clinical score was calculated based on the clinical findings of the patients (0-12 points; clinical severity incresed as the score increased). Oxygen saturation, end-tidal carbon dioxide, integrated pulmonary index levels were measured by a bedside monitor. Integrated pulmonary index is calculated based on oxygen saturation, end-tidal carbon dioxide, respiratory rate and heart rate by bedside monitor. The index is between 1 and 10: 1 is the most severe respiratory disstress, 10 is normal breathing. The respiratory distress clinical score, oxygen saturation, end-tidal carbon dioxide, integrated pulmonary index levels were compared in predicting hospitalization. A total of 167 cases (median age: 5 months; 25-75 percentile: 2-15 months; minimum 1 month - maximum 2014 months; 103 of the cases were male and 64 were female) were included in the study. 119 of the patients (70%) were diagoned as bronchiolitis, 29 of them (17,4%) pneumonia, 15 of them (9%) asthma exacerbation and 4 of them (2,4%) croup. Oxygen saturation, end-tidal CO2, respiratory clinical score were not statistically different between hospitalized and discharged patients (p> 0.05). Integrated pulmonary index was statiscally lower in hospitalized children (6 vs 7) (p< 0.05). According to ROC analysis, the AUC value of integrated pulmonary index (≤ 6) was 0.651 (sensitivity 77%, specificity 57%).