SBÜ Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri hasta grubunda böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of kidney functions in patients aged 65 and above applying to Health Sciences University Haseki Training and Research Hospital family medicine polyclinic
- Tez No: 491992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
GİRİŞ-AMAÇ Kronik böbrek hastalığı birçok risk faktörü olan ve bütüncül yaklaşım gerektiren bir hastalıktır. Kronik böbrek hastalığı prevalansı yaşlı nüfusta oldukça yüksektir. Bu çalışmada, 65 yaş ve üzeri gönüllü katılımcıların birçok parametreleri göz önüne alınarak Cockcroft-Gault formülü ve abbrevated Modification of Diet in Renal Disease formülü ile hesaplanan Glomerüler filtrasyon hızlarının kıyaslanması amaçlanmıştır. GEREÇ-YÖNTEM Çalışmaya, 65 yaş ve üzeri 186 gönüllü birey dahil edildi. Hasta değerlendirme formu, katılımcıların onayları alınarak çalışma yürütücüsü tarafından uygulandı. Katılımcıların son üç aya ait laboratuvar verileri esas alındı. Kişilerin glomerüler filtrasyon hızı değerleri Cockcroft-Gault formülü ve abbrevated Modification of Diet in Renal Disease formülü ile hesaplandı. National Kidney Foundation - Kidney Disease Outcomes Quality Initiative evreleme sistemine göre böbrek yetmezliği evreleri belirlenerek kişilerin yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, kronik hastalık, sürekli kullanılan ilaçlar, nonsteroidal anti-inflamatuar ilaç kullanım sıklığı, ailede genetik geçişli böbrek rahatsızlığı varlığı, sigara kullanım parametreleri kıyaslandı. Cockcroft-Gault formülü ve abbrevated Modification of Diet in Renal Disease formülünün korelasyonu değerlendirildi. İstatistiksel analiz için Statistical Package for the Social Sciences 15.0 for Windows programı kullanıldı. BULGULAR Yaşın, Evre 1'de Evre 2 ve 3'ten, Evre 2'de Evre 3'ten anlamlı olarak düşük olduğu görülmüştür. Erkek ve kadın cinsiyetinde kronik böbrek hastalığı açısından anlamlı fark bulunmamıştır. abbrevated Modification of Diet in Renal Disease formülü kullanılarak hesaplanan glomerüler filtrasyon hızı ile evrelendirmede, evreler arasında kronik hastalıklardan hipertansiyon oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Evre 1'de Evre 2 ve 3'e göre hipertansiyon oranı düşüktü. abbrevated Modification of Diet in Renal Disease formülü kullanılarak hesaplanan glomerüler filtrasyon hızı ile evrelendirmede, evreler arasında diüretik, a bloker, sülfonilüre, H2 reseptör bloker ilaçlarının kullanım oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Evre 3 olan bireylerin bu ilaçları kullanımı, Evre 2 ve Evre 1'de olanlara göre fazla olarak görülmüştür. abbrevated Modification of Diet in Renal Disease ve Cockcroft-Gault formülleriyle yapılan evrelendirmelerde, evrelerin uyumunun düşük olduğu saptanmıştır. SONUÇ Yaşlanma ile birlikte böbrek fonksiyonlarında azalma olduğu unutulmamalıdır. Hekimler yaşlı bireylere ilaç reçete ederken bu duruma dikkat etmelidir. Yaşlıda az miktar kreatinin artışı önemli olabilir, kronik böbrek hastalığı tanı ve tedavisinde gecikilmemeli, nefrologa yönlendirme zamanında yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION - AIM Chronic kidney disease is a disease with many risk factors and requiring a holistic approach. The prevalence of chronic kidney disease is quite high in the elderly population. The study aims to compare glomerular filtration rates calculated using the Cockcroft-Gault formula and the abbrevated Modification of Diet in Renal Disease formula, considering various parameters of volunteers aged 65 and above. MATERIAL-METHOD A total of 186 voluntary individuals aged 65 years and over were included in the study. The patient evaluation form was completed by the researcher with the consent of the participants. Participants' laboratory data for the last three months were taken into consideration. The glomerular filtration rate values of the volunteers were calculated using the Cockcroft-Gault formula and the abbrevated Modification of Diet in Renal Disease formula. Participants' age, sex, body-mass index, chronic disease, continuously used medicine, nonsteroidal anti- ınflammatory drug usage frequency, presence of an inherited kidney disease in the family, tobacco use parameters were compared by determining the stages of renal failure according to the National Kidney Foundation - Kidney Disease Outcomes Quality Initiative staging system. The correlation of the Cockcroft-Gault formula and the abbrevated Modification of Diet in Renal Disease formula was evaluated. Statistical Package for the Social Sciences 15.0 for Windows program was used for statistical analysis. RESULTS Age was found to be significantly lower in Stage 1 than in Stage 2 & Stage 3, and Stage 2 than Stage 3. There was no significant difference found in male and female sex in terms of chronic kidney disease. In glomerular filtration rate stages calculated using abbrevated Modification of Diet in Renal Disease formula, there was a statistically significant difference in hypertension ratios among chronic diseases. In Stage 1, the hypertension rate was found lower than in Stages 2 and 3. Statistically significant differences were found in the rates of diuretic, a blocker, sulfonylurea and H2 receptor blocker drug usages among glomerular filtration rate stages calculated using the abbrevated Modification of Diet in Renal Disease formula. The use of these drugs by individuals in Stage 3 was seen to be much higher than those in Stage 2 and Stage 1. The coherence of the stages that were categorized by abbrevated Modification of Diet in Renal Disease and Cockcroft-Gault formulas was found low. CONCLUSION It should not be forgotten that with aging there is a decrease in renal function. Physicians should be aware of this when prescribing medicines to elderly individuals. A small increase in creatinine in the elderly could be important, the diagnosis and treatment of chronic kidney disease should not be delayed and should be directed to the Nephrologist on time.