Low anterior rezeksiyon sendromuna kök hücre uygulama
Low anterior resection sendromuna stem cell application
- Tez No: 491997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOYKAN ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Low anterior rezeksiyon sendromu, mezorektal eksizyon sırasında oluşan nöronal hasara bağlı, hastalarda rektal ve üriner inkontinans, impotans gibi cinsel işlev bozukluklarının oluşmasına verilen genel bir başlıktır. Kök hücre, bir canlının vücudunda çok uzun bir süre bölünmeye devam ederek kendini yenileyebilen ve bu sayede farklılaşmış hücreler oluşturabilen farklılaşma-mış hücrelere verilen isimdir. Mezenkimal kök hücreler (MKH), birçok dokudan elde edilebilen, sayıca çoğaltılmaya elverişli dayanıklı hücrelerdir. MKH kaynakla-rı kemik iliği (Kİ) ve adipoz dokulardır. Günümüzde Adipoz doku kaynaklı kök hücre temini kültür ortamı kullanılmadan bir seri satrifüj ve filtreleme işlemleri ile saatler içinde kolaylıkla sağlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı low anterior rezeksiyon sendromunda rectum ve sfinkter inervasyon hasarı üzerine adipoz doku kökenli kök hücrenin (ADKKH) etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada, 22 adet, 3 aylık dişi Sprague Dawley cinsi sıçan kullanıldı. Her grupta 10 sıçan olacak şekilde 2 grup oluşturuldu. Ayrıca 2 adet sıçan ise adipoz doku el-desi amaçlı kullanıldı. Grup 1 Total mezorektal diseksiyon yapılarak kontrol grubu olarak bırakıldı. Grup 2 Total mezorektal diseksiyon yapıldıktan sonra elde edil-miş olan kök hücreler pelvik bölgeye enjekte edildi. Ratlara operasyona alınmadan önce, postop. 7. ve 14. günlerde EMG ölçümü yapıldı. Operasyon öncesi (kontrol: 0.44±0.28, kök hücre: 0.62±0.25), postop. 7. Gün (kontrol:0.24±0.20, kök hücre: 0.37±0.26), ve 14. Günlerde (kontrol:0.30±0.25, kök hücre:0.51±0.24) EMG ölçümlerini alındı. İki grup karşılaştırıldığında kök hücre grubunda, kontrol grubuna göre istatistiğe yansıyan anlamlı iyileşme görülmedi (p˃0.05). Çalışmada EMG ölçümlerinde istatistiksel anlamda bir fark çıkmamakla birlikte kök hücre verilen grup önemli kilo kaybetmiştir. Kontrol grubunun ortalama ağırlığı 285.2±19.7, kök hücre grubunun ortalama ağırlığı 258±14.1 olup istatistiksel olarak iki grup arasın-da anlamlı (p˂0.05) fark bulunmuştur. Çalışma sonucunda kök hücre verilen grup ile kök hücre verilmeyen grup EMG ölçümleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Kök hücre grubundaki hayvanlarda anlamlı kilo kaybı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Low anterior resection syndrome (LARS) is the umbrella term which describes a constellation of symptoms, including rectal and urinary incontinence and sexual dysfunction such as impotence, which emerge as a result of mesorectal excision-induced neuronal injury. Stem cells are undifferentiated cells present in the multi-cellular organisms, which have unique self-renewal capacity and the ability to give rise to differentiated cell types. Mesenchymal stem cells (MSCs) are multipotent and robust cells, which can be isolated from various tissues, including bone mar-row (BM) and adipose tissue. The available methods allow isolation of adipose-derived stem cells through a series of centrifugation and filtration steps in only hours, and do not require culturing cells in growth media. This study aims to explore the effects of adipose-derived stem cells (ADSCs) on rectum and sphincter innervation injury in LARS. Twenty-two three-month-old, female Sprague-Dawley rats were used in this study. The animals were assigned into two groups (n=10 in each). Two additional animals were used to extract the adipose tissue. Group 1 (control group) un-derwent total mesorectal dissection. Group 2 (treatment group) underwent total mesorectal dissection, and adipose tissue-derived stem cells (ADSCs) were injec-ted into the pelvic region. Electromyography (EMG) measurements were perfor-med preoperatively and on postoperative days 7 and 14. The mean preoperative EMG scores in the control group and the treatment group were 0.44±0.28 and 0.62±0.25, respectively. On postoperative Day 7, the mean EMG scores in the control group and the treatment group were 0.24±0.20 and 0.37±0.26, respectively. On postoperative Day 14, the mean EMG scores in the control group and the treatment group were 0.30±0.25 and 0.51±0.24, respecti-vely. There was no significant difference in the EMG scores between the groups (p˃0.05). However, a significant weight loss was observed in the treatment group. The mean weight was 285.2±19.7 g and 258±14.1 g in the control and treatment groups, respectively (p˂0.05). Our study results suggest that ADSCs have no significant effect on the EMG sco-res following total mesorectal dissection. On the other hand, ADSC administration was associated with weight loss.