Kelamcıların meânî sıfâtlar hakkındaki görüşleri
Views of keamcilarian meanness advertisers
  1. Tez No: 492004
  2. Yazar: SANGAR MOHAMMED ABDALLA ABDALLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VECHİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İslam bilimini en önemli bilim dalı kılan gerçeklik, insanlara Allahı ve müslümanlık inancını tanıtmasıdır. İslam bilimi genel anlamıyla Allah ve sıfatlarını esas alır. Bu gerçeklik bilinerek allahın sıfatlarından Sübuti sıfatları bu çalışmada ana konu olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada giriş bölümünde sonra Allah sıfatlarının öneminden bahsedilmiştir. Sünni mezhebine göre Allahın zati sıfatlarının Allahla bağlantılarına yer verilmiştir. Daha sonra kelam ekolleri tanıtılmış, Matüridilik, Selefi ve Mutezile mezheblerinden ayrı ayrı bahsedilmiştir. Çalışmada Allahın sıfatları tanımlanmış Sübuti sıfatlarından İlim, Kudret, İradet, Hayat, Sem, Basar ve Kelam sıfatlarından ayrı ayrı bahsedilmiştir. Diğer bir bölümde ise Allahın sübuti sıfatlarına dair bazı ilim insanlarının düşüncelerine yer verilmiştir. İlk sıfat ilim sıfatıdır. İlim sıfatı hakkında imam Eş'ar şöyle buyurmuştur; Allah bilginin âlimidir. Allah herşeyi bilir. Mutezile karşıtları ise şöyle demiş; Allah bilim olmadanda bilgindir. Çünkü kendisi bilgidir. Daha sonra felsefecilerin Allahın sübuti sıfatlarına dair düşünceleri paylaşılmıştır. İlim sıfatından sonra kudret sıfatı tanımlanarak geniş bir yelpazede değerlendirilmiş olup mütezil mezhebi ilim adamları ve imam Eş'arî'nin düşüncelerine yer verilmiştir. Allah'ın bir diğer sıfatı olan Hayat sıfatından da bahsedilmiş imam Eş'arî'in düşünceleri paylaşılmıştır. İmam Eş'ar Hayat sıfatını şöyle dillendirmiştir; hayat yani ölümsüzlük, ölmeyen demektir. Diğer sıfatlar Sem, Basar ve Kelam ayrı ayrı tanımlanmış ilim insanlarının düşüncelerine yer verilmiştir. Bunlara ek olarak felsefecilerin düşüncelerine karşı imamı Razi ve Mutezilenin görüşlerine yer verilmiştir. İrade sıfatı geniş bir şekilde tanımlanıp Mutezile ve 98 Eş'arî'nin görüşleri yazılmıştır. Çalışmada Şia mezhebi, Mu'tezilik ve felsefe ile ilgili imamı Razi'nin görüşlerine yer verilmiş ve değerlendirilmiştir. Son olarak Kelam Sıfatı ele alınmış ve ilim insanlarının bu konudaki değerlendirmeleri esas alınmıştır. Özellikle İmamı Baklani'nin düşüncelerine yer verilmiştir. Çalışmada Eş'arlar ve Muteziller arasındaki derin ilişkilerden bahsedilmiş Ehl-i Sünnet düşüncesi üzerinde durulmuştur. Genel anlamda sahih islami kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract: Later on, I showed the clarification of seeing and hearing of almighty of Allah. In the third part the Asharis say that Allah is the hearer of hearing and he is the seer the seeing which these are the most of splendid of descriptions of Allah. On the other hand, Mutazilas have three thoughts that I brought them all together to discuss about them and the rejection of Immami Razi as well, depends on the refusion of Fala Sifa and Mutazila according to the seeing and hearing of Allah. In the chapter four I focused on the wishes or the willing of Allah, Mutazilas say that the wishes for Allah and the actions of Allah for his creators in both cases are the demands are related to almighty Allah on the other side the Asharis say Allah is willing with his wishes as it always has been. Beside I talked about the various beliefs of Asharis scientists and the opposites in their views and in their oppositions with Fala Sifa, Mutazila and Shia with all these things I also brought the thoughts of Razi that they refused the things that Mutazila are trusting. Then, I attempted to indicate the subject of the speeches of Allah. In the fifth chapter which is the last one I gathered all the beliefs of the scientists generally and especially the views of Baqlany after that I clearly explained the ideas of Ashari and Mutazila deeply with trying to choose the right way among the vaguely views alongside hinting the picking off the views of Sunna which they see themselves in Ashari, I finished with a conclusion the significant of returning back to the right path which deals with coming back to the book and the Sunna of Prophet Muhammed Peace be Upon him