Anadolu ve yakın çevresinde orta paleolitik dönem taş alet teknolojisi
Middle paleolithic period in Anatolian and near environment stone tool technology
- Tez No: 492006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Orta Paleolitik taş alet teknolojisi yaklaşık olarak 300 bin/30 bin yılları arasına tarihlendirilmiş ve geniş coğrafya yayılmış bir dönemi kapsamaktadır. Bu dönemde coğrafik izolasyonlar, kullanılan hammadde kaynakları, uygulanan teknoloji ve teknikler farklı bölgelerde farklı taş alet kültürünün oluşmasına neden olmuştur. Anadolu'daki pek çok Orta Paleolitik buluntu yerinin detaylı analizlerinin yapılmamış ve yayınlanmamış olması; Anadolu Orta Paleolitik kültürlerinin teknolojik ve tipolojik özeliklerinin tam olarak anlaşılmasını, bölgedeki diğer buluntularla karşılaştırılmasını ve tarihlendirilmesinde yetersiz kalmaktadır. Bu yetersizliklere rağmen bazı sonuçlar elde edilmiştir. Anadolu Orta Paleolitik dönem toplulukları hem Anadolu'nun yakın çevresinde yer alan bölgelerle hem de kendi içerisinde yerel taş alet kültürünü içerisinde barındırmaktadır. Genel olarak Anadolu Orta Paleolitik dönem taş alet kültürü; Marmara Bölgesi, Balkan Mousterian; Akdeniz Bölgesi, Levant ve Zagros Mousterian; Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Zagros ve Levant Mousterian topluluklarıyla benzerlik göstermektedir. İç Anadolu, Doğu Anadolu, Karadeniz ve Ege Bölgelerinin Orta Paleolitik dönem araştırma ve buluntuların yetersiz olması nedeniyle genel yargılara varmak güçtür.
Özet (Çeviri)
The stone tool technology of the Middle Paleolithic is dated back between 300 ka-30 ka and spread on a geographically large area. The geographic isolations, the raw materials using and differences of the technology used along with the utilization of various methods caused the development of distinct stone tool cultures in different regions. There is a lack of detailed analyses and adequate publications on many Middle Paleolithic sites in Anatolia. Consequently, technological and typological features of Anatolian Middle Paleolithic cultures are not sufficiently understood and a comparison of these with other cultures in the region is inefficient. The same issue is valid for the dating of these cultures as well. Anatolian Middle Paleolithic populations comprise the domestic cultures and also the ones in close proximity. The Middle Paleolithic of Anatolia shows a general resemblance with various other regions. Marmara Region is similar to Balkan Mousterian, the Mediterranean Region shows similarity with the Levant and Zagros Mousterian while Southeastern Anatolia is in close resemblance with the Zagros and Levant Mousterian populations. It is difficult to have a general opinion for Western, Central and Eastern Anatolia and the Black Sea Region, as there is not enough research and artifacts from these areas for the moment.