Güvensizlik ve hakikat arayışı bağlamında uzaylı figürü
Alien figure in the context of insecurity and search for truth
  1. Tez No: 492037
  2. Yazar: DİLEK SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Geç modern dönem güvensizlik, belirsizlik ve korku duygularının yükselişi ile nitelenen risk toplumu kavramı ile ele alınmaktadır. Risk toplumunda riskler, belirsizlikler yaratmakta; belirsizlikler ise güvensizlik ve korkuya neden olmaktadır. Böyle bir ortamda bireyler, kesinlik ve hakikat arayışına girebilmektedir. Bu arayış ise, komplo teorisi ve sözdebilim gibi kesinlik ve hakikat vaatleriyle öne çıkan kurgusal biçimlerin toplumda tutunabilmesine olanak sağlamaktadır. Uzaylı figürüne ilişkin hakikat iddiaları da bunlardan biridir. Uzaylı figürü, bir bilim-kurgu edebiyatı ürünüdür ve günümüzde bir hakikat iddiası olarak komplo teorisi ve sözdebilim biçimlerine konu olmuştur. Bu çalışmanın amacı, uzaylı figürünün nasıl bir toplumsal bağlamda bir hakikat olarak benimsenebildiğini ortaya koymaktır. Bu çalışmada uzaylı figürünün bir hakikat iddiası olarak var olduğu internet haberleri içerik analizi ve betimsel analiz aracılığıyla incelenmiştir. Sonuç olarak, risk toplumu kavramının daha spesifik eğilimlerine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The late modern era is addressed by the notion of risk society, characterized by insecurity, uncertainty and fear. Risks in risk society create uncertainties; uncertainties cause insecurity and fear. In such an environment, individuals can look for certainty and truth. This quest allows for fictional forms that stand out with promises of certainty and truth, such as conspiracy theory and pseudo-science, to be held in society. Truth claims about the alien figure are also one of them. The alien figure is a science-fiction literature product and today it is subject to conspiracy theories and pseudo-scientific forms as a truth claim. The aim of this study is to show how the alien figure can be adopted as a truth in a social context. In this study, the internet news that the alien figure exists as a truth claim has been examined through content analysis and descriptive analysis. The result of the study suggests more specific aspects of the concept of risk society.