Döviz kuru rejimleri ve kur savaşları
Exchange rate regimes and currency wars
  1. Tez No: 492039
  2. Yazar: MOST GULNAHAR BANU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NASUH OĞUZHAN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kur savaşları, gelişmiş ülkeler yanısıra gelişmekte olan ülkeler için de korkulan uluslararası ekonomik gelişmelerden biridir. Çünkü, modern küresel dünyada tüm bu ülkeler, çeşitli uluslararası ticaret kanallarıyla özel olarak bağlantılıdır. Bu tezin amacı, kur savaşlarını ilgili teorik çerçeve temelinde incelemek ve kur savaşlarının gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu amaca ulaşmak için, finansal krizler sonrasında dolar-euro paritesinin reel efektif döviz kuru ile Türkiye ekonomisinin reel GSYİH'sı üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. VAR modelleri kullanılarak, dolar-euro paritesinin Türkiye ekonomisini dolaylı olarak reel efektif döviz kuru üzerinden etkilediği görülmektedir. Sözü edilen parite aynı zamanda uzun vadede reel GSYİH'yi de etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Currency war is a feared international economic development not only for developed countries but also for developing countries. Because in the modern global world these countries are related through various channels specially through international trade. The aim of this thesis is to study currency wars based on related theoretical framework and to find the effect of currency wars on developing countries. To achieve this objective, the effect of dollar-euro parity on real effective exchange rate and real GDP of Turkish economy after the financial crises has been analyzed. By using VAR models, it is found that, dollar-euro parity affects Turkish economy indirectly through real effective exchange rate. It also affects the real GDP in the long run.