Geç ergenlik dönemindeki bireylerde olumsuz benlik algısının sanal zorbalığa etkisi
The effect of negative self-perception on virtual bullying in the individuals who are in the late adolescence
- Tez No: 492056
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Benlik algısı; bireyin yalnızca kendisi hakkındaki algılarıdır. İnsanların“ben”ve“bana ait olan”olarak tanımladıkları bir kavramdır. Bireyin kendisine dair geliştirdiği benlik algısı olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirilebilir. Kendisini değersiz gören, sevgiden yoksun olduğunu düşünen, kendini tanımayan, kendini ifade etmekte zorlanan ve özgüvenli olma davranışı geliştirememiş bireyler, olumsuz benlik algısı geliştirmiş olarak düşünülebilir. Olumsuz benlik algısı geliştirmiş bireylerde de bazı olumsuz davranışlar gözlemlenebilir. Araştırmanın amacı; geç ergenlik dönemindeki bireylerde olumsuz benlik algısının sanal zorbalığa etki edip etmediğini ortaya koymaktır. Araştırmada Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Sanal Zorbalık Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler üniversitelerin psikoloji bölümü birinci sınıflarında öğrenim gören 150 öğrenciye uygulanmış, 128'i değerlendirmeye alınmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucu Benlik Saygısı Ölçeği'nin D2 düzeyi ile Sanal Zorbalık değişkeni arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Self-perception is the perception of individual.It's a concept that people define as belonging to me.The self-perception developed by individual can be evaluated as positive or negative.The people who see themselves as worthless,who have difficulty expressing themselves,who think they are devoid of love,who don't know themselves,who can not develop self confidence behaviour can be considered as having a negative self perception.In individuals who have developed negative self perception ,some negative behaviours can be observed.The aim of the research is to show whether the negative self perception in the late adolescence has an effect on the virtual bullying.Rosenberg self esteem scale and cyberbullying scale were used in the research.Scales were applied to 150 students who are studying in the first grade of psychology department and 128 students were evaluated.Statistical evaluations revealed that there is e meaningful relationship between the D2 level of the resultant self perception scale and the cyberbullying variant.