AB gençlik politikaları ve Türkiye'deki genç nüfus için bu konuda yapılan çalışmalar
EU youth policy and works of it for young people in Turkey
  1. Tez No: 492068
  2. Yazar: BEGÜM SATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÜNSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında Avrupa Birliği'nin gençlik politikaları ile Türkiye'deki genç nüfus için bu konuda yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verilecektir. Çalışmanın ilk bölümünde gençlik kavramı tanımlanacak ve ulusal gençlik politikaları, Türkiye'deki genç nüfusun karakteristik özellikleri, Türkiye'de uygulanan gençlik politikası ile çalışmaları, gençlere dair faaliyette bulunan organlar ve kurumlardan bahsedilecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde AB gençlik politikaları araştırılacak olup Avrupa'da yaşayan genç nüfus için yapılan uluslararası çapta organizasyonların çalışmaları ve gençlik faaliyetlerinin çeşitli alanlarda ve kavramlarda ne boyutta olduğu incelenecektir. Çalışmanın son bölümünde AB gençlik politikalarının Türk genç nüfusu üzerindeki etkileri tartışılacaktır. Bu çalışmaların Türkiye'de nasıl uygulandığı, uyum analizi karşılaştırmalar ve örnekler halinde gözden geçirilecektir. AB'nin aldığı ve gençleri ilgilendiren kararlar; eğitim, sağlık, spor, kültür başlıkları altında incelenmektedir ve Avrupa organizasyonları tarafından gelen desteklerle işbirliği ve uyumun sağlanmasına önem verilmektedir. Türkiye de bir AB üye devleti olma yolunda istikrarla çalışmalarına devam etmekte, AB gençlik politikalarına uyum sağlamaya çalışmaktadır. Türkiye'de gençlik faaliyetlerinin AB ile paralel işleyip işlemediğini farklı başlıklarda detaylı bir şekilde analiz edeceğiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis project, detailed information will be given about European Union youth policies and studies on the young population in Turkey. In the first chapter of the project, youth concept will be identified and national youth policies, characteristic features of Turkish young population, youth policies and studies in Turkey, organizations and foundations that concern young people will be analyzed. In the second chapter of the project, EU youth policies will be researched and studies for young population living in Europe, studies of other international organizations, dimensions of youth activities in various fields will be examined. In the last chapter, the impact of EU youth policies over Turkish youth will be discussed. How these studies were applied in Turkey will be reviewed by correspondence analysis, comparisons, and samples. On EU decisions in such fields as education, health, sports, and culture that concern the youth; EU youth policies and other organizations' support and cooperation are too important. Turkey, on the path of becoming a member state of the EU, tries to comply with the EU youth policies. At the end of the thesis, we will have analyzed the youth activities in Turkey under various headings and see whether or not they comply with the EU processes.