Avrupa Birliği'nin değişen demegrafik yapısı içinde gençler ve Avrupa Birliği ve Türkiye'deki gençlik politikaları
- Tez No: 162873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN BAŞBUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Avrupa Birliği İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
186 ÖZET Bu tezde, dünyada, politik, ekonomik, sosyal ve kültürel olarak önemli bir yere sahip olan, Avrupa Birliği'ndeki demografik değişimlerden yola çıktım. Birlik içinde, toplam doğurganlık oranı düşmekte, nüfus yaşlanmakta, ortalama yaşam süresi uzamakta ve dolayısıyle 25 yaş altındaki gençlerin sayısı azalmaktadır. Kamu harcamaları da buna bağlı olarak artmaktadır. Bu değişimler, bir çok alanda çalışmalar yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Gençlik Politikası ise 1990'lı yılların sonlarında bu bağlamda ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, Birlik içinde ortak bir gençlik politikasının oluşturulması süreci, gençler için Beyaz Kitap, AB Eğitim ve Gençlik Programları, Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletlerin gençlik politikasının oluşumuna etkileri, Lizbon Deklerasyonu ve genç ele alınmıştır. Bu çalışmamda, Birlik içinde, gençlik politkasının bir çok politika ile birlikte işbirliği halinde yürütülmesi ve gelecekteki muhtemel değişimlere karşı daha sağlam bir yapının oluşturulması için gençlik politikalarına daha fazla önem verilmesi gerektiğini savunmaktayım. Türkiye, Birlik'e üye ülkelerle karşılaştırıldığında büyük bir genç nüfusa sahiptir. Türkiye'de de, son on yılda, gençlikle ilgili konular daha fazla gündeme gelmeye ve önemli boyutlarda tartışılamaya başlanmıştır. Türkiye, Birlik'e üye olmamasına rağmen, Birlik'in eğitim ve gençlik programlarından yararlanmaktadır. Her ne kadar, Türk Ulusal Ajansı kurulmuş, bu alanda çalışmalar hızlanmış ve sivil toplumda hareketlilik başlamışsa da, bu alanda ulusal bir politikanın olmaması çalışmaları yavaşlatmaktadır. Gençlik, daha örgütlü bir şekilde hareket etmeli ve yapılan faaliyetler sadece merkezi yönetimlerce değil yerel yönetimlerce de desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
187 ABSTRACT In my thesis, I departed from the demographic changes in the European Union that has economic, social, political and cultural effects in the World. Young people constitute an ever-diminishing proportion of the population of the European Union due to declining birth rates and as a result of increasing life expectancy. Demographic change will also lead to an increase in expenditure related to the ageing population, putting pressure on public finances in the EU. New arrangements and works have to be made as a result of these changes. In this regard, since the late 1990s Community action has rapidly developed in the youth field. In this study, the history of youth policy, White Paper for European youth, EU education and youth programs, the effects of Council of Europe and the United Nations, the Lisbon Declaration and youth unemployment were mentioned. In this study, I can claim that more importance should be given for improving the youth policy in the EU against the provisional changes in the future. Turkey has relatively higher youth population. The importance and the power of youth are being realized and a big process has been taken in the field of youth in the last decades. Turkey is not a member of the European Union, but it has been involved in the European Union Youth and Education Programs. Although there have been many works for youth and mobility in the civil society, the absence of a national youth policy makes the actions slowdown. The young people in Turkey should act in an organized manner and the activities should be supported not only by the central governments but also local authorities.