Aile içi fiziksel yaşlı istismarı
Intera-familia physical elder abuse
  1. Tez No: 49208
  2. Yazar: TANER ARTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırmanın amacı, Aile içinde yaşlılara yönelik fiziksel istismarda bulunup, bulunulmadığım belirlenmesidir. Bu amaçla, İstanbul'da Başbakanlık S.H.Ç.E.K.'na bağlı Bakırköy huzurevi, Zeytinburnu huzurevi ve Göztepe huzurevlerine başvuran toplam 113 yaşlı ve yaşlı yakını Örnekleme tekniği ile belirlenmiştir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmış olup, görüşme formları yoluyla toplanan bilgilerin değerlendirilmeside basit tablolar yoluyla yapılmıştır. Araştırma kapsamındaki yaşlıların (%25.66) yaklaşık dörtte birinin fiziksel istismara maruz kaldığı bulunmuştur. Yaşlıların ne tür istismara maruz kaldıklarına baktığımızda ise yaşlıların büyük çoğunluğunun tokat atma ve şiddetli dövülme ile cezalandırıldıkları görülmüştür. Fiziksel istismarda bulunanların kimlerden oluştuğuna baktığımızda, bunların tamamına yakınım akrabalar oluşturmaktadır. Yaşlılara istismarda bulunanların başında gelinler gelmektedir. (%41.37) Yaşlı yakınlarının ise büyük çoğunluğunun (%86.72) yaşlılardan rahatsızlık duyduğu görülmüştür. Yaşlılarla anlaşmakta zorluk çekenlerin başında gelinler gelmektedir. Yaşlı yakınlarının tamamı yaşlılarına yönelik herhangi bir ceza verme eyleminde bulunmadıklarını belirtmektedirler. Yaşlı yakınları istismarda bulunsalar da bunu söylememektedirler. Çünkü bu olayın bir suç olması, toplum tararından dışlanma korkusu ve problemin aile içinde tutulmak istenmesi vb. birçok nedeni vardır. Ayrıca bu araştırma yaşlı istismarı konusunda ülkemizde yapılmış ilk çalışma niteliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Intera - familia physical elder abuse The aim of the research is to identify the physical abuse in the family against elder persons. For this aim the Shelters of Prime Ministers' Social Security and Child Welfare Department at Bakırköy Zeytinburnu and Göztepe had been chosen to perform the study 113 elder person and their relatives had been detected by sampling method. In the research, identifying method has been used and the information collected by the printed forms has been shown by tables. Approximately 1/4 of the elder persons which is 25.66 % of the group has been abused physically. Slapping and extremely beating are the most seen forms of physical abuse. Whole of the abusers seems to be the relatives of the elderly people. Brides are taking first place as a busses (41.37%) Most of the relatives mentioned their frustration and incomfortableness against the elderly person (86.72%) All of them declared that they didn't have any behavior classified as abuse. But we have to say that if there is a behavior of abuse, they are not confessing it. There are too many reasons for this like; It is a quitly act, fear of to be criticised by the community and to hide the problems in the family. This research is the first study which has been done in our country.