Ankara ili Yenimahalle ilçesi Anadolu mahellesinde aile içi yaşlı istismarının saptanması
Determination of domestic elderly abuse in Anadolu quarter in Yenimahalle district in Ankara
- Tez No: 172020
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER AYCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, Ankara İli Yenimahalle İlçesi Anadolu Mahallesi'nde aile içi yaşlı istismarı sıklığını ve buna etki eden etmenleri saptamak amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipteki bu araştırma 20 Eylül - 30 Aralık 2004 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma sırasında Anadolu Mahallesi'nde yaşayan 65 yaş ve üzerindeki 275 kişi incelenmiştir. Yaşlılara, yaşlı istismarını saptamaya yönelik anket formu, bilişsel durumlarını değerlendiren Eğitimsizler İçin Mini Mental Test (SMMT-E) ve günlük yaşam etkinliklerini yapabilme durumlarını değerlendiren Groningen Etkinlik Kısıtlılığı Ölçeği uygulanmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından yaşlılar evlerinde ziyaret edilerek ve yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. İncelenenlerin yaş ortalaması 71.5±5.3'tür ve %57.8'i kadın, %65.1'i evli, %63.6'sı ilkokul mezunu değil, %96.7'si sağlık güvencesine sahip, %92.7'sinin geliri vardır. İncelenenlerin %18.2'sinde aile içi yaşlı istismarı saptanmıştır. Yaşlı istismarının %40.5'ini duygusal istismar, %29.7'sini ihmal, %20.3'ünü ekonomik istismar ve %9.5'ini fiziksel istismar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, aimed to determine domestic elderly abuse in Anadolu quarter in Yenimahalle District in Ankara. This cross sectional study was conducted in September 20 - December 30 2004. 275 elderly aged 65 and over living in Anadolu Quarter at study time were investigated. A questionnaire inquiring about the presence of elderly abuse, Standardized Mini Mental Test Examination for illiterate to determine the cognitive status and Groningen Activity Restriction Scale to evaluate the status of realise the daily activities were applied to the elderly. The data collection was realised by the researcher herself, by visiting the elderly in their houses and with face to face interview technique. The mean age of the study population was 71.5 ± 5.3; 65.1% of them were married; 63.6 % were educated less than primary school, 96.7% had health insurance, 92.7% had an income. Domestic elderly abuse was determined among 18.2% of the study population. 40.5% of the elderly abuse was emotional abuse, 29.7% of them was neglect, 20.3% economical abuse and 9.5% physical abuse.