Lezbiyen, gey ve biseksüel örnekleminde içselleştirilmiş homofobi ve cinsiyet rolleri arasındaki ilişki
The relationship between internalized homophobia and gender roles in a lesbi̇an gay and bisexual sample
  1. Tez No: 492085
  2. Yazar: YUNUS EMRE TANAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR TINAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmada, lezbiyen, gey ve biseksüel (LGB) bireylerde, içselleştirilmiş homofobi ile cinsiyet rolleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Kartopu örnekleme yöntemiyle 2017 yılında Türkiye'nin farklı illerinden yaşları 18 ile 53 arasında değişen 345 (127 kadın, 218 erkek) katılımcıya ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında Bem Cinsiyet Rolleri Envanteri, Lezbiyenler İçin İçselleştirilmiş Homofobi Ölçeği, İçselleştirilmiş Homofobi Ölçeği (Gey Ve Biseksüel Erkekler İçin) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde ANOVA, T-Testi, Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda içselleştirilmiş homofobi ile cinsiyet rolleri arasında ilişki olmadığı belirlenmiştir. Kadınların eğitim düzeyleri ile“lezbiyen topluluğuyla bağlantı”alt boyutu arasında anlamlı bir fark olduğu ve bu bağlamda kadın üniversite öğrencilerinin üniversite mezunlarına göre daha homofobik olduğu saptanmıştır. Yine kadınlarda“lezbiyen topluluğuyla bağlantı”alt boyutunda cinsel yönelimi kapalı olan kadınların cinsel yönelimi açık olanlara göre daha homofobik olduğu saptanmıştır. Bu sonuçların reddedilme ve fark edilme korkusuyla yakından ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bunun heteroseksist toplum yapısından ve onun cinsiyetçi rollerinden kaynaklandığı varsayılmaktadır. Ulaşılan sonuçlar ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between internalized homophobia and gender roles of lesbian, gay and bisexual (LGB) individuals. In 2017, 345 (127 female, 218 male) participants from 18 to 53 years of age were studied in various cities of Turkey within Snowball Sampling. Bem Gender Roles inventory, Internalized Homophobia Scale For lesbian, Internalized Homophabia Scale (For Gay and Bisexual men) and a Demographic Information Form, which has been prepared by researcher, were used to collect the data. In tha analysis of the data, T-Test, ANOVA, Correlation Analysis were used. As a result, it was determined that there is no relationship between internalized homophobia and gender roles. It was established that there is an obvious difference between the education levels of women and the“link with the lesbian community”sub-dimension and that, in this context, female university students are more homophobic than university graduates. Moreover, it was found that, for females in the subdimension“link with the lesbian community”, the women with latent sexual orientation are more homophobic than those with declared sexual orientation. These results are thought to be closely related to fears of being exposed, rejected, and deprived of social support. It is assumed that this is caused by the heterosexist society and its sexist roles. This article also includes discussions about the results and suggestions in the context of the related literature.