Türkiye'de çözüm süreci'nde (2012 Aralık - 2013 Haziran) medyanın etkisi
The effect of media (2012 December - 2013 June) on the resolution process in Turkey
  1. Tez No: 492123
  2. Yazar: MESERRET SELDA ELHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, Journalism, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Kamuoyu oluşumunda rol oynayan gazetelere, 20. ve 21. yüzyılda yeni medyalar eklenmiştir. Medya-politika ilişkisi, siyasal rejimlerin kamuoyu ve seçmen desteğine dayalı biçimlerin ağırlık kazanmasıyla daha önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada medya politika ilişkisi, kamuoyu kontrolü ve hükümet politikalarına toplumsal desteğin sağlanmasında kamuoyu kontrolü konusu ele alınmıştır. Hükümetin pek çok konuda politikası söz konusu olmakla birlikte tezin temel odağı“Kürt Sorunu”çevresinde başlatılan“Çözüm Süreci”politikası ve bu politikanın medyadaki yansımaları olmuştur. Bireyleri bilgilendirme amacı güden medya, toplumu ne şekilde ve nasıl yönlendireceği konusunda önemli bir güce sahiptir. Gündem oluşturma ve kamuoyu kontrolü medya etkisini önemli hale getirmektedir. Çözüm Süreci'nin haberleştirilmesi, siyasal iletişim kalıplarına aktörlerin tavır ve davranışları üzerinden yansımaktadır. Haber ve yorum konusu olan hükümet, siyasî muhataplar, muhalefet ve akil insanlar“Çözüm Süreci”nin medya kalıplarını temellendirmektedir. Siyasal iletişim kalıplarını ortaya çıkaran haber ve yorumlara dayalı veri oluşturma amacıyla gazeteler arasından temsil edici iki ulusal gazete seçilmiştir.“Çözüm Süreci”politikasının medyadaki yansımalarına ilişkin bu çalışmada Türkiye'de iki farklı kanatta olan liberal ve ulusalcı gazete seçilmiştir. Gazetelerde Kürt sorunu, Çözüm Süreci ve anayasal değişim çerçevesinde siyasal iletişim süreci incelenmiştir. Bu çalışmanın medya izleğinde, terör ve Çözüm Süreci'ne ilişkin haber ve yorumlar 2013 Mart ayının üç ay öncesi ile üç ay sonrasını kapsayan dilimde ele alınmıştır. Gazete haberlerinin incelenmesinde yapılandırılmış bazı sorulara cevap aranmıştır. Bunlar; terör ya da Kürt sorununun haberlerde nasıl temsil edildiği, yapılan bu haberlerin kimler üzerinde yoğunlaştığı, resmî makamların bu haberlerden hangi şekilde etkilendiği gibi sorulardır. Tezin kuramsal çerçevesi, kamuoyu oluşumu, terör haberlerinin sunumu, haberlerin sınıflandırılması ve terörle mücadelede güvenlik güçlerinin konumu irdelenmiştir. İkinci bölümde, Çözüm Süreci'ne ilişkin ulusal ve uluslararası kamuoyuna, Çözüm Süreci'nde hükümetin ve muhalefetin konumuna, Çözüm Süreci'nde yer alan aracı aktörlere (Akil Adamlar) ilişkin haber ve yorumlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, medyada“Çözüm Süreci”, siyasi aktörler ve kanaat önderleri haberleri, sürece ilişkin protestolar ve terörün son durumuna ilişkin haber ve yorumlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In 20th and 21th century new media have been added to the newspapers which played a role in public opinion. Relationship between media and politics became an important issue with political regimes gaining weight in forms of public opinion and voter support. In this study, relationship between media and politics, control of public opinion, and gaining support to government policies by control of public opinion subjects are addressed. Main focus of this thesis is“Resolution Process”policy which is initiated to deal with“Kurdish Issue”and reflections of this policy on media as well as many other policies of government. Media, whose agenda is informing individuals, has a strong power in how to influence and steer society. To be able to build agenda and control public opinion makes media effect an important issue. Reporting Resolution Process is projected to political communication patterns via actor's attitude and behaviours. Government, political interlocutors, opposition party and intellectual individuals, which are subjects of news and remarks, are forming media topics of“Resolution Process”. Two national newspapers have been chosen amongst the newspapers as representatives in order to generate statistics based on remarks and news which reveals political communication patterns. In this study, which is about reflections of“Resolution Process”policy on media, two different newspapers have been selected which represents two different wings in Turkey; liberal and nationalistic. Political communication process is studied in newspapers within the framework of Kurdish Issue, Resolution Process and constitutional change. During media investigation of this study, news and remarks regarding terror and Resolution Process are selected from a time period that includes March 2013, three months before and three months after that. During the investigation of newspaper articles, answers to some structured questions were sought out. Some examples are; how terror or Kurdish Issue were represented in the news, on whom those news were focused on, and how official institutions were affected by them. Topics that are studied in theoretical framework of this thesis are formation of public opinion, reporting terror news, classification of news, and position of security forces in counter-terrorism. In the second part, news and remarks regarding the national and international public opinion on Peace Process, position of government and opposition party on Resolution Process, and intermediary actors (Intellectual Individuals) who took part in Peace Process were given place. In the third part news and remarks regarding the“Peace Process”on media, political actors and opinion leaders, protests regarding the process and final position of terror were studied.