Zorunlu eğitimde yeni dönem: 4+4+4
New period in compulsory education: 4 + 4 + 4
  1. Tez No: 492128
  2. Yazar: MÜBERRA KARTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL BOZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırma, 12 yıllık kesintili zorunlu eğitim olan 4+4+4 eğitim sistemini sosyolojik anlamda değerlendirmek ve sistemin uygulanmasında görülen sorunlara ilişkin öğretmen görüşlerini alarak, ortaya çıkacak sorunlara ilişkin bazı önerilerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma niceliksel bir araştırma olup, araştırmada verileri anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırmanın evreni Muğla ilinin Ula İlçesindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokul, ortaokul ve liselerden oluşmaktadır. Bu okullarda görev yapan 167 öğretmene ulaşılmıştır. Örneklem grubu ise, ilçe merkezinde çalışan 40 öğretmenden oluşmaktadır. Genel olarak araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; kavramsal çerçeve, ikinci bölüm problemin durumu, araştırmanın amacı ve önemi, araştırmanın varsayımları, araştırmanın sınırlılıklarından oluşmaktadır. Üçüncü bölümde bulgular ve yorumlar, dördüncü bölümde sonuç ve öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to evaluate the 4 + 4 + 4 education system, which is a 12-year intermittent compulsory education, in terms of sociology, and to make some suggestions about problems that will arise with taking the opinions of the teachers about the problems seen in the implementation of the system. The research was a quantitative research and the data were collected by questionnaire technique. The population of the research consists of official primary, secondary and high school affiliated to the Ministry of National Education in Ula District of Muğla province. 167 teachers working in these schools have been reached. The sample group consists of 40 teachers working in the district center. In general, the research consists of four chapters. The first chapter; the conceptual framework, the second chapter consists of the situation of the problem, the purpose and the importance of the research, the assumptions of the research and the limitations of the research. There is in, findings and interpretations in the third chapter, results and suggestions in the fourth chapter.