Examining the relationship between academic achievement of university students' and video log data in courses delivered through distance education
Üniversite öğrencilerinin uzaktan eğitimle verilen ders video log verileri ile akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 911243
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA KIZILKAYA CUMAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, T.C. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Güz Döneminde üniversite öğrencilerinin uzaktan eğitimle verilen ders video log verileri ile akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlanmıştır. Eğitimde yeni paradigmaların ortaya çıkmasıyla öğretim ortamları farklılaşmış ve uzaktan eğitim bugün eğitimin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bu çalışma, uzaktan eğitimde öğrencilerin başarı takibinin yapılması açısından önem arz etmektedir. Çalışmada, güz dönemi boyunca Rektörlük derslerini (Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Bilgisayar Uygulamaları, Türk Dili ve Zorunlu İngilizce) alan 500 öğrenciye ait video verileri kullanılmıştır. Öğrenciler rastgele seçilirken derse devamlılık sağlaması koşul olarak belirlenmiştir. Çalışmanın evrenini oluşturan öğrenciler, 14 haftadan oluşan güz dönemi boyunca 4 derse ait SCORM paketiyle oluşturulan video kayıtlarını Moodle öğrenme yönetim sistemi üzerinden dönem sonuna kadar izleyebilmişlerdir. Öğrencilerin log verileri (video izleme oranları ve video tıklama sayıları) için Moodle sistemi kullanılmıştır. Aynı zamanda öğrencilerin dönem sonundaki başarıları için Obs sisteminden yararlanılmıştır. Öğrencilere ait 14 haftanın verileri ve başarı puanları incelenmiştir. İncelenen bu veriler Excel kullanılarak raporlanmıştır. Çalışmadan elde edilen raporların yorumlanmasında, SPSS programından yararlanılarak frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Veriler normal dağılıma sahip olmadığı için parametrik olmayan yöntemler kullanılmıştır. Parametrik olmayan yöntemlere uygun şekilde,“Üniversitelerde uzaktan eğitimle verilen ortak derslerdeki video log verileri (izleme süresi ve tık sayısı) ile öğrencilerin akademik başarıları arasında öğrencinin cinsiyetine, uyruğuna, bölümüne ve dersin türüne göre anlamlı bir farklılığın olup olmadığı ve ölçüm değerlerinin karşılaştırılmasını belirlemek amacıyla ”Mann-Whitney U“ test (Z-tablo değeri) ve ”Kruskal-Wallis H" test (χ2-tablo değeri) yöntemi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular incelendiğinde, cinsiyete göre haftalık ders izleme oranı (%) açısından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark bulunurken (Z=-2,199; p=0,028), cinsiyete göre haftalık tıklanma sayısı ortalaması açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Cinsiyete göre akademik başarı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (Z=-2,199; p=0,028).
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the video log data of courses delivered via distance education and the academic performance of university students during the Fall Semester of the 2023-2024 Academic Year at Istanbul Yeni Yüzyıl University. With the emergence of new paradigms in education, instructional environments have diversified, and distance education has become an indispensable component of modern education. This study is significant in terms of tracking student success in distance education. The research utilized video data from 500 randomly selected students who enrolled in Rectorate courses (Atatürk's Principles and History of Reforms, Computer Applications, Turkish Language, and Compulsory English) throughout the Fall semester. Students were selected on the condition that they maintained consistent attendance in these courses. The students, who the sample population of the study, had access to video recordings of four courses created using SCORM packages through the Moodle learning management system until the end of the 14-week semester. The Moodle system was used for students' log data (video viewing rates and video click counts). At the same time, the Obs system was used for students' success at the end of the term. Data spanning 14 weeks and corresponding academic scores were analyzed, and the findings were reported using Excel. SPSS software was utilized to interpret the reported findings, employing frequency tables and descriptive statistics. Non-parametric methods were used due to the non-normal distribution of the data. To determine whether there were significant differences in video log data (viewing duration and click counts) and academic performance based on students' gender, nationality, department, and course type, the Mann-Whitney U test (Z-table value) and the Kruskal-Wallis H test (χ2-table value) were conducted. The study's findings revealed statistically significant differences in weekly course viewing rates (%) by gender (Z=-2.199; p=0.028), while no statistically significant difference was found in weekly click counts by gender (p>0.05). There was a statistically significant difference in academic performance by gender (Z=-2.199; p=0.028).