Yerel yönetimlerde hizmet kalitesi ve kurumsal kapasitesinin değerlendirilmesi
Assessment of service quality and institutional capacity in local governments
  1. Tez No: 492163
  2. Yazar: ADNAN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Avrupa Birliği, aday ülkelerden topluluk müktesebatını üstelenebilmeleri ve rekabetçi yapılarını güçlendirebilmeleri için kurumsal kapasitelerini geliştirmelerini istemektedir. Aday ülkeler ise Avrupa Birliği mevzuatını kendi yasalarına uyarlamak ve uygulanmasını sağlamak durumundadır. Türkiye'de de bu anlayış doğrultusunda kurumsal kapasitenin nasıl değerlendirileceği Kamu İdarelerince Hazırlanacak Faaliyet Raporları Hakkında Yönetmelik ile düzenlenmiştir. Vatandaşın en çok irtibat kurduğu ve hizmetlerinde yararlandığı kamu kurumları olan belediyeler açısından kurumsal kapasite kriterleri daha da büyük önem kazanmaktadır. Bu sebeple Ankara ili sınırları içerisinde yer alan üç eski metropol ilçe belediyesi ile daha sonra Büyükşehir Belediyesi hizmet alanına dahil edilmiş olan üç ilçe belediyesi meclis üyeleri, üst yöneticileri, çalışanlarına anket uygulanmış bunun yanı sıra kent sakinlerine de yerel hizmet kalitesi ile ilgili olarak sorular sorularak yerel yönetimlerin hizmet kalitesi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The European Union wants candidate countries to improve their institutional capacities so that they can take the acquis communautaire and strengthen their competitive structures. Candidate countries must ensure that the legislation of the European Union is adopted and enforced by their own legislation. In Turkey, how the institutional capacity will be assessed in line with this understanding is regulated by the Regulation on Activity Reports to be Prepared in Public Administrations. Institutional capacity criteria gain even more importance in terms of municipalities, which are the public institutions that citizens most contact and use in their services. For this reason, three old metropolitan municipalities located within the boundaries of Ankara province and three municipal councillors, senior managers, and employees who were later included in the service area of the Ankara Metropolitan Municipality were asked to make inquiries about their local service quality The service quality of the local governments has been measured.