Kamu kurumlarında yeniden yapılanma; büyükşehir belediye yöneticilerinin algısıyla İller Bankası'nın yeniden yapılandırılması üzerine nitel bir araştırma
Reorganising in Public Institutions; A qualitative research with the perception of the metropolitan municipilities on the reorganising of İller Bank
  1. Tez No: 642504
  2. Yazar: YAŞAR OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
Hayatın her alanında içsel ve dışsal dinamiklerin etkisiyle değişim ve gelişim, çevreyle uyumlu bir şekilde varlığını sürdürebilmenin önkoşuludur. Sanayi devrimi, modernite ve postmodernite ile birlikte değişim ve gelişim gittikçe temposu artan bir yaşam biçimi haline gelmiştir. İller Bankası da 2000'li yılların başlarından başlayıp 2011 yılında mevzuatına kavuşturulan ve halen süren bir yeniden yapılandırma sürecini yaşamaktadır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışma, İller Bankası'nın yeniden yapılanmasının, sahipleri ve paydaşlarının en büyüğü olan büyükşehir belediyeleri tarafından nasıl algılandığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Teorik çalışmalar“Kamu Kurumlarında Yeniden Yapılanma; Yerel Yönetim Bankacılığı Bağlamında İller Bankası Örneği”ve“Türkiye'de Büyükşehirler ve İller Bankası”başlıkları altında ele alınmıştır. Saha çalışmasında İller Bankası'nın yeniden yapılanmasının hizmet kalitesi, yönetim yapısı ve anlayışı, teknolojik kabiliyet ve kapasite, iş kapasitesi, mali finansal ilişkiler, temsil ve hesap verebilirlik faktörleri açısından değişimine etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın evreni büyükşehir belediyelerinin İller Bankası ile iş ilişkisi içerisinde bulunan yöneticilerinden oluşmaktadır. Veri toplama tekniği olarak görüşmenin kullanıldığı saha çalışmasında araştırmanın örneklemi, büyükşehirlerin ilgili birimlerinin 32 adet yöneticisinden oluşmuştur. Görüşmeler, literatür taraması ve Banka'nın faaliyet alanı çerçevesinde uzman kişilerin görüşleri de alınmak suretiyle belirlenen faktörler esas alınıp yeterli düzeyde ayrıntıya ve açıklamaya yönelik sondalara da yer verilen sorulardan oluşturulan standartlaştırılmış açık uçlu görüşme formları kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca, mülakat konuları ile ilgili gözlemler ve doküman incelemeleri yapılarak çalışmanın geçerliliği ve güvenilirliği artırılmıştır. Toplanan veriler fenomenolojik betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın tasarımında belirlenen ve araştırma sürecinde ortaya çıkan faktörler açısından olumlu gelişmeler yaşansa da sürecin yeniden tasarımı ve uygulamasını gerektiren önemli eksiklerinin olduğu görülmektedir. Çalışma, toplanan verilerin değerlendirilmesiyle tespitler yapılarak ve kurumsal gelişim ile gelecekte çalışılabilecek konularla ilgili öneriler geliştirilerek sonlandırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kalkınma ve Yatırım Bankacılığı, İller Bankası, Büyükşehir Belediyeleri, Yeniden Yapılanma.
Özet (Çeviri)
With the influence of internal and external dynamics in all areas of life, change and development are the prerequisites for sustaining their present in harmony with the environment. The industrial revolution, modernity and postmodernity, change and development has become an increasingly paced lifestyle. İller Bank is also undergoing a reorganization process that started in the early 2000s and was legislated in 2011 This study, carried out using a qualitative research method, aims to determine how the reorganising of Iller Bank is perceived by the metropolitan municipalities, the largest of its owners and stakeholders. Theoretical studies“Reorganising in Public Institutions; İller Bank in Case of Local Government Banking Context ”and“ Metropolitan Municipalities and İller Bank in Turkey ”are discussed under the headings. The effect of the reorganising of İller Bank on the change in terms of service quality, management structure and understanding, technological ability and capacity, business capacity, financial relations, representation and accountability factors were investigated in the field study. The scope of the research consists of the director of metropolitan municipalities who have a business relationship with Iller Bank. In the field study where the interview was used as the data collection technique, the sample of the research consisted of 32 director of the relevant units of the metropolitan municipalities that have a business relationship with Iller Bank in order to reflect the current reality. The interviews were conducted using standardized open-ended interview forms, which were formed based on the literature review and the factors determined by taking the opinions of experts, within the framework of the Bank's field of activity, and also included probes for sufficient detail and explanation. Furthermore, the validity and reliability of the study has been increased by making observations and document reviews regarding the interview topics. The collected data were analyzed by phenomenological descriptive analysis method. Although there are positive developments in terms of the factors determined in the design of the research and emerging in the research process, it is seen that there are important deficiencies that require redesign and implementation of the process. The study was concluded by making determinations by evaluating the collected data and by developing suggestions on institutional development and future studies. KEY WORDS: Investment and Development Bank, İller Bank, Metropolitan Munıcıpalities, Reorganisation.