Dördüncü nesil savaş kapsamında Türkiye için strateji tartışmaları
Fourth generation war strategy under discussion for Turkey
  1. Tez No: 492177
  2. Yazar: ABDULLAH ŞENGÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Dördüncü Nesil Savaş, değişim ve dönüşümleri ile yeni bir format kazanan savaş anlayışının son evresi olarak görülmektedir. Savaşın cephe ile birlikte daha geniş bir alana yayılması sonucu birçok farklı boyutu da içerdiği anlaşılmıştır. Dördüncü nesil savaş esasında, teknolojik ve askeri üstünlüğe sahip olan konvansiyonel yapıların ve devletlerin, bu üstünlüğü korumak, güçlendirmek ve devam ettirmek arzularının karşısında yer alan tehditleri tespit etmek ve önlem almak üzere geliştirdikleri bir bakış açısının ürünü olarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda birçok kez yeni savaş anlayışının dezavantajlarına karşı uyaralar yapılmış ve stratejik konseptlerin önerildiği görülmüştür. Bu çalışma, savaşın evrim süreci içerisinde dördüncü nesil savaş anlayışını, özellikleri, amaç ve yöntemleri, esasları ve boyutları üzerinden incelenmiştir. Yapılan taramanın sonucu elde edilen verilerin işlenmesi ile birlikte Türkiye'ye yönelik strateji önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fourth generetion war is seen as the last phase of war understanding that gained a new format with its alteration and transformation. It is also understood that war has included many various dimensions as a result of spreading to a larger area with battlefronts. Fundamentally, fourth generation war has been evaluated as output of a view developed by structures and countries who have technological and military speriority to identify and take precaution for menaces against their desire to protect , empower and maintain their supremacy. In this context, warnings have been made many times against the disadvantage of new war perception and proposals of strategical concepts have been seen . This work has analyzed the fourth generation war perception within the process of evolution of war ower its dimensions, basics, methods, aims and characteristics. By commenting the datum obtained as a result of scan, strategical advices have been given to Turkey.