Pozitif psikolojik sermayenin örgütsel vatandaşlık davranışı, örgütsel sinizm ve tükenmişlik üzerine etkisi: Sağlık sektöründe bir uygulama
The impact of positive psychological capital on organizational citizenship behavior, organizational cynicism and burnout: An application in the health sector
  1. Tez No: 492178
  2. Yazar: PINAR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. RIFAT İRAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Pozitif psikoloji kavramı özellikle son yıllarda çok konuşulan ve çalışılan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Modern toplumda insanların, gerek toplumsal hayatlarında gerekse iş yaşamlarında daha mutsuz ve umutsuz oldukları kabul edilen bir gerçektir ve sağlık personeli de bu durumdan nasibini fazlasıyla almaktadır. İnsanların toplumsal ilişkilerine yön veren psikolojik yapıları, sosyal bir varlık olan örgütlerin performansını ve pek çok örgütsel davranışı doğrudan yada dolaylı olarak etkilemektedir. Bu çalışmada 2. basamak sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personellerinin pozitif psikolojik sermaye düzeylerinin, örgütsel vatandaşlık davranışı, örgütsel sinizm ve tükenmişlikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırma Karaman Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı 2. basamak sağlık hizmeti veren sağlık kurumlarında çalışan 300 sağlık personeli örneklemi kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonuçlarında ilk olarak pozitif psikolojik sermaye, örgütsel vatandaşlık davranışı, örgütsel sinizm ve tükenmişlik düzeylerinin bazı demografik özelliklere göre farklılaştığı bulgulanmıştır. Araştırmada demografik değişkenler olarak, görev ünvanı, cinsiyet, medeni durum, eğitim, yaş, kurumda çalışma yılı, toplam çalışma yılı ve çalışılan birim alınmıştır. İkinci olarak pozitif psikolojik sermaye ve alt boyutları ile örgütsel vatandaşlık davranışı, örgütsel sinizm ve tükenmişlik ilişkisi incelendikten sonra regresyon analizleri yapılmıştır. Pozitif psikolojik sermaye ile ÖVD arasında pozitif, örgütsel sinizm ve tükenmişlik arasında negatif ilişki bulgulanmıştır. Yapılan regresyon analizleri sonucunda ise pozitif psikolojik sermayenin ÖVD, örgütsel sinizm ve tükenmişlik üzerinde etkili olduğu bulgulanmıştır. Pozitif psikolojik sermayenin özellikle iyimserlik boyutunun ÖVD, örgütsel sinizm ve tükenmişliği anlamlı derecede etkilediği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of positive psychology has emerged as a subject that has been particularly spoken and studied in recent years. In modern society, it is an accepted fact that people are considered to be more unhappy and desperate in their social lives and their working lives, and the health personnel are taking too much share of this situation. Psychological structures that direct the social relations of people directly or indirectly affect the performance of organizations that are social entities and many organizational behaviors. In this study, the effect of positive psychological capital levels on organizational citizenship behavior, organizational cynicism and burnout of health personnel working in 2nd level health institutions was examined.The study has been carried out using 300 health personnel samples of Karaman Public Hospitals Union General Secretariat working in 2nd level health care institutions. In the analysis results, firstly positive psychological capital, organizational citizenship behavior, organizational cynicism and burnout levels have been found to differ according to some demographic characteristics. In the study demographic variables have been taken as job title, gender, marital status, education, age, service-year in institution, total service-year in service, and work units where they served. Secondly, positive psychological capital and sub-dimensions and organizational citizenship behavior (OCB), organizational cynicism and burnout relations were analyzed and then regression analyzes were made. Positive relationship between positive psychological capital and OCB, negative relationship between organizational cynicism and burnout have been found. As a result of the regression analysis, positive psychological capital was found to be effective on OCB, organizational cynicism and burnout. Positive psychological capital, especially the optimistic dimension, was found to have a significant effect on PLA, organizational cynicism and burnout.