Kariyer uyum yeteneğinin çalışanların iş performansına etkisi
The effect of career adaptability to employee job performance
- Tez No: 492194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Rekabetin yoğun olarak yaşandığı iş dünyasında insan kaynağının önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Bireylerin sergilemiş olduğu performans düzeyleri işletmelerin rekabet gücünü belirleyen faktörlerin başında gelmektedir. Kariyer uyum yeteneği, bireylerin hem eğitim hayatından iş hayatına hem de mesleki geçişlerde yaşayacağı uyum problemlerini azaltmanın yanı sıra, onlara karşılaşacakları değişimlerle mücadele etme gücü kazandıran yeteneklerin bütünüdür. Bu çalışmanın amacı kariyer uyum yeteneğinin iş performansı boyutlarından olan görev ve bağlamsal performans üzerinde etkisi olup olmadığını belirlemektir. Bu doğrultuda İstanbul il sınırları içinde muhasebe, banka ve sigorta mesleklerinde çalışan toplam 475 kişiye anket çalışması uygulanmıştır. Elde edilen anketlerden eksik doldurulan 25 anket değerlendirme dışı bırakılmıştır. 450 anketten elde edilen veriler PASW SPSS Statistics programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; kariyer uyum yeteneği boyutlarından olan kaygı, kontrol, merak ve güven boyutu ile görev performansı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca kariyer uyum yeteneği boyutlarından olan kaygı ve merak boyutunun bağlamsal performans üzerinde pozitif yönde etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world of business where competition is intense, the importance of human resources is increasing day by day. The level of performance that individuals exhibit is one of the factors determining competitive power of businesses. Career adaptability is the whole of the abilities that give individuals the power to combat change that they will face, as well as reduce compliance problems that they will experience in both career and professional life. The purpose of this study is to determine whether career adaptabilitiy is an effect on task and contextual performance from job performance dimensions. In this direction, a survey was conducted on a total of 475 people working in the accounting, banking and insurance professions within the provincial borders of Istanbul. Twenty-five surveys filled out of the questionnaires were excluded from the evaluation. The data obtained from 450 questionnaires were analyzed by PASW SPSS Statistics program. According to the analysis results; there was a positive relationship between task performance, anxiety, control, curiosity and confidence dimension of career adaptability dimensions. Moreover, the anxiety and curiosity dimension of career adaptability dimensions was achieved as a positive effect on contextual performance.