Turizm sektörü çalışanlarının kariyer uyum yeteneğinin bireysel yaratıcılığa etkisi (Alanya otelleri örneği)
The impact of the career adaptability of tourism sector employees on individual creativity (Alanya hotels example)
  1. Tez No: 721743
  2. Yazar: ZERRİN MAHMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN KIYIK KICIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yoğun rekabetin yaşandığı iş hayatında bireyin kariyer hedeflerine ulaşmasında, fırsatları ve tehditleri fark ederek, hazırlıklı olması, gelişime ve değişime açık olması ve kariyer uyum yeteneklerine sahip olmasının önemi giderek artmaktadır. Aynı zamanda hızla gelişen iş dünyasında işletmelerin rakipleriyle rekabet edebilmesi ve küresel bir ortamda hayatta kalabilmesi için rakiplerinden farklılaşması, özgün olabilmesi, yaratıcı fikirler ortaya koyup, yenilik yapabilmesi gerekmektedir. İşletmelerin müşteri sadakati ve memnuniyetini memnuniyetini artıracak yeni çözümler bulabilmesi için çalışanların yaratıcılığı önemli bir parametredir. Bu araştırmanın temel amacı, Antalya'nın Alanya ilçesinde bulunan 5 yıldızlı otellerdeki çalışanların Kariyer uyum yeteneklerinin Bireysel yaratıcılığa olan etkisini incelemektir. Araştırma verileri araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilerek test edilmiştir. Araştırmanın sonucunda“Kariyer Uyum Yetenekleri”ve“Bireysel Yaratıcılık”ölçeklerine ait bulgular incelendiğinde aralarında yüksek derecede pozitif ilişki olduğu görülmüştür. Kariyer uyum yeteneklerinin bireysel yaratıcılığa olumlu etki ettiği varsayıldığında, çalışanların bireysel yaratıcılıklarındaki değişimlerin %62'sinin kariyer uyum yeteneklerinden kaynaklı olduğu görülmektedir. Bireysel yaratıcılığın hangi kariyer uyumu yetenekleri ile ilişki içerisinde olduğunu görmek için her bir alt boyut ile olan ilişkisi incelendiğinde ise Kaygı, Kontrol ve Güven ile orta derecede, Merak ile yüksek seviyede pozitif ilişki olduğu görülmektedir. Bireysel yaratıcılık, bu 4 yetenek ile birlikte azalış ve birlikte artış göstermektedir. Buna göre 4 kariyer uyum yeteneği içinde bireysel yaratıcılığa en çok etki edenin merak olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the business life where intense competition is experienced, the importance of being prepared, being open to development and change, and having career adaptability skills is increasing in order to reach career goals of the individual. At the same time, businesses need to differentiate from their competitors, be original, put forward creative ideas and innovate in order to compete with their competitors and survive in a global environment in the rapidly developing business world. Creativity of employees is an important parameter for businesses to find new solutions that will increase customer loyalty and satisfaction. The main purpose of this research is to examine the effect of career adaptability skills of employees in 5-star hotels in Alanya district of Antalya on Individual creativity. Research data were collected with a questionnaire form prepared by the researcher. The data obtained were analyzed and tested in the SPSS program. As a result of the study, when the findings of the“Career Adaptability”and“Individual Creativity”scales were examined, it was seen that there was a high degree of positive correlation between them. Assuming that career adaptability has a positive effect on individual creativity, it is seen that 62% of the changes in the individual creativity of employees are due to career adaptability. When the relationship between individual creativity and each sub-dimension is examined in order to see which career adaptability skills are related, it is seen that there is a moderate positive relationship with Anxiety, Control and Confidence, and a high level of positive relationship with Curiosity. Individual creativity decreases with these 4 abilities and increases together. Accordingly, it is concluded that curiosity is the most influential on individual creativity among the 4 career adaptability abilities.